Pazartesi günü kabine toplantısı öncesinde 18 seviyesini aşarak rekor kırdıktan sonra ani bir karar ile TL’yi özendirici olarak kur garantisi verildiği açıklaması sonrası ilginç bir şekilde gerileyerek 12,27 seviyesine kadar düşmüştü.

Nedeni ve sonuçları tartışılmaya devam ederken Dolar/TL çarşamba gününe 12,60 civarında başladıktan sonra gerileyerek günü 12,04 seviyesinde kapatmıştı. Perşembe günü de gerilemeye devam eden dolar kuru 12,3'e kadar yükseldikten sonra yüzde 10'u aşan düşüşle 10,50 seviyesini görmüş oldu.

Uzmandan çarpıcı 2021 -2022 dolar yorumu: Dolar/TL ne kadar olacak? İşte dikkat çeken yıl sonu tahmini! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Bu arada Türkiye’nin CDS’i 563 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 22,97 civarında seyrediyor.

Küresel tarafta dolarda yaşanan zayıflama da dolar/TL'deki düşüşte etkili olduğu söylenirken doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi çarşamba günü yüzde 0,5 civarında düşüş kaydederek 1.186 seviyesinden 1.179’a geriledi.

Hazine'nin açıkladığı ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak olması.

Ekonomistler ise başta Haluk Bürümcekçi olmak üzere ; Aralık ayı içinde gerçekleşen ve kamuoyuna açıklanan toplam beş döviz satış müdahalesinde yapılan toplam satışın en az 9 milyar dolar civarında olduğunu, bankanın net döviz pozisyonunun toplam 5,9 milyar TL açıldığını ve aynı günlerde swapların 1,1 milyar dolar arttığını gören bazı yorumcular bunun 7 milyar dolarlık döviz satışı yapıldığı anlamına geldiğini ve söz konusu günlerde kamuoyuna duyurulmuş bir doğrudan döviz satış müdahalesi olmadığını yazdılar ve söylediler. İyi bir senaryo bile olsa bu satış piyasaya yapılmadıysa kime yapıldığı konusunda bir açıklamanın yapılmasını da talep etmekteler.

Tüm bu yorum ve tartışmalar sürerken görülen net bir şey var ki oda bugün itibari ile 11,40 desteğinin de kırılmış olması ile doların hükümetin hedeflediği şekilde 9 TL seviyelerine gerileyecek olması gibi.