Dolar 7 TL'yi Aşacak Mı? Piyasalar ABD'den Gelecek Habere Kilitlendi!

Dolar 7 TL'yi Aşacak Mı? Piyasalar ABD'den Gelecek Habere Kilitlendi!
16 Nisan 2020 - 10:26

Dolar kurunda yaşanan gelişmeler son günlerde vatandaşların tüm dikkatini buraya çevirmeye yetti. 6,90 seviyesini zorlayan ve aşan dolar kuru tüm zamanların zirvesi olan 7.24'e doğru yol alacak mı? Dolar kuru seyir grafiği ne yönde işleyecek? Dolar kurundaki ateşi alacak gelişmeler yaşanacak mı?

Türk ekonomisinde son birkaç gündür tek odak noktasını dolar kuru oluşturdu. Dolardaki yüksek ateş sebebiyle Türkiye'deki tüm yatırımcılar yaşanan değişimleri dikkatle izlemeye başlayıp ona göre acil eylem planları geliştirmeye yönelik adımlar atıyorlar.

Dolar kuru 6,90 seviyesini aşınca piyasalarda bir panik havası hakim oldu. Dün gece saatlerinde 6,82'yi zorlayan dolar yeni günde 6,90 seviyesine tekrar geri döndü. Şimdi yatırımcıların aklında tek soru var. Dolar kuru tüm zamanların zirvesi olan 7,24'e doğru ilerler mi?

Uzun vadede doların zirve yapmasını şaşırtıcı olmayacağını söyleyen uzmanlara göre bugüne özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. ABD'de haftalık işsizlik başvurusu rakamları açıklanacak. Bu rakamların yine çok yüksek olması bekleniyor. Bu nedenle gün içerisinde doların ateşinin biraz olsun sönmesi ve 6,90'ın altına inmesi tahmin ediliyor.

Doların artış eğilimini sürdürmesi halinde ise Merkez Bankası'nın devreye girebileceği iddia ediliyor. Yeni bir faiz kararı ile doların dizginlenmesi planı işleme sokulabilir.

Öte yandan dolar kuru para piyasalarının en önemli gündemi olurken euro da sessiz sedasız 7,50 TL seviyesini aştı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum