Dolar, 7 Liraya Dayandı! Piyasalar, Petrol Fiyatlarının Düşüşünden Etkilenmeye Devam Ediyor!

ABD'de petrol fiyatlarının düşüşe geçmesiyle birlikte dolar kuru da tekrar 7 TL sınırına dayandı. Bu sabah itibarıyla dolar 6,99 TL olurken, euro da 7,7510 TL'ye tırmandı!

Dolar, 7 Liraya Dayandı! Piyasalar, Petrol Fiyatlarının Düşüşünden Etkilenmeye Devam Ediyor!
28 Nisan 2020 - 09:40

Covid-19 salgını sonrasında baş gösteren global kriz sonrasında dengeler tamamen değişti. Sürecin ilerlemesi devam ederken piyasaların toparlanma hevesi, petrol fiyatlarında ortaya çıkan düşüş sonrasında kırıldı. Bununla birlikte tırmanışına devam eden dolar/TL, tekrar 7 TL bandına çıktı.


Salgın sonrası toparlanma sürecine girdiği sanılan ekonomik düzende piyasalar, petrol fiyatlarının âni düşüşüyle tekrar bir kaos ortamına bulandı. ABD borsalarının dünkü pozitif kapanışı ile birlikte petrol fiyatları %10'a kadar düşüş yaşadı. Bu düşüşün etkileri, başta ABD vadeli işlemlerde görülürken, Japonya borsasında da düşüşe sebep oldu. Öte yandan Japonya, bugün açıkladığı mart ayı işsizlik oranına göre, on iki aylık süreçteki maksimum işsizlik bandında ulaştığını duyurdu. Tüm bunlarla birlikte ABD piyasalarından gelen haberler, NIKKEI'deki kayıpları daha da artırdı.PETROL FİYATLARINDA %10'LUK DÜŞÜŞ!


ABD'de ham petrolün varil fiyatı %13 oranında düşüş göstererek 11 dolara kadar indi. Petrol piyasalarının hâkimi konumundaki ABD'li The United States Oil Fund, haziran ayına dair petrol sözleşmelerinin topyekûn satıldığını belirtmesi, petrol fiyatlarındaki âni düşüşe sebep oldu. Buna göre ABD ham petrolünün varil fiyatı %13 oranında düşüşe geçerek 11 dolara; Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise %4 oranında düşüşe geçerek 20 doların altına düştü.DOLAR TEKRAR 7 LİRA SINIRINDA


Borsaların karışık seyretmesi üzerine dolar kuru tekrar 6,99 TL'ye kadar tırmandı. Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 6,9940 TL olurken, euro/TL de 7,5710'dan işlem görmeye başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum