Dün yapılan ekonomi gündemli kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kameraların karşısına geçti ve ekonomide alınan tedbirleri duyurdu. 

Tüm zamanların en hızlı düşüşü

Erdoğan'ın açıklamalarından sonra 18 TL'ye dayanan dolar ve 20 TL'ye dayanan euro düşüşe geçti ve her ikiside tüm zamanların en büyük düşüşünü yaşadı. 

Dolar 11,34 TL seviyesine kadar düştü

Erdoğan konuşmasına başladığında 18 TL olan dolar şu sıralarda 11,34 TL'ye kadar, euro ise 13,50 TL'ye kadar düştü. Uzmanlar doların düşüşün devam edeceğini belirtti. 

Kurlardaki neden sert bir şekilde geriledi?

Döviz kurlarında atak devam ederken, döviz mevduatının çözülmesi ve yastık altını ekonomiye kazandırmak amacıyla sürpriz bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı. Erdoğan, "Vatandaşımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak" dedi.