Doğu Akdeniz'de Gerilimi Tırmandıran Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Türkiye'yi Tehdit Ettİ!

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin tarafı olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden Türkiye aleyhine açıklamalar devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin lideri Nikos Anastasiadis Türkiye'yi tehdit etti.

Doğu Akdeniz'de Gerilimi Tırmandıran Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Türkiye'yi Tehdit Ettİ!
25 Eylül 2020 - 18:13

Türkiye ile Yunanistan odaklı Doğu Akdeniz geriliminde çözüm aranmaya çalışılırken Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden tansiyonu arttıracak açıklamalar gelmeye devam ediyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis Fransız Le Figaro gazetesine Türkiye aleyhine açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ

Türkiye'yi huzur bozan taraf olarak nitelendiren Anastasiadis, “Türkiye'nin davranışları yanıtsız bırakılamaz. Bu yanıtlar sadece lafta kalmamalı. Biz buna eylemlerle de karşılık vereceğiz. Buna herkes emin olsun.” dedi.

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimlerin görüşüleceği ve 1 Ekim'e ertelenen Avrupa Birliği liderler zirvesi konusunda da açıklama yapan Nikos Anastasiadis, “Türkiye uzun zamandır Yunanistan'ın kara sularını ihlal ediyor. Kıbrıs'ın da münhasır ekonomik bölgesine yönelik ihlallerde bulunuyor. Doğu Akdeniz'de bu yasa dışı hareketlere sessiz kalınmamalı. Bir dayatmayakimse boyun eğmemeli. Avrupa Birliği liderşeri diplomatik ve politik yaptırımları derhal devreye sokmalı.” ifadelerini kullandı.

RUM LİDERDEN İHLAL AÇIKLAMASI

Yunanistan ile Türkiye arasındaki görüşmelere de değinen Nikos Anastasiadis, “Yunanistan ile Türkiye arasında görüşme yapılacak olması memnuniyet vericidir. Ankara'ya diyalog talebinde bulunuyoruz. Aksi durumda Lahey Uluslararası Mahkemesi'ne başvuracağız. Bizin bu talebimize Türkiye ihlallerle yanıt veriyor.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum