Diyanet İşleri Başkanlığı Cevap Verdi! Koronavirüs Riski Nedeniyle Ramazanda Oruç Kazaya Bırakılabilir Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşan Ramazan ayı münasebetiyle vatandaşların koronavirüs tehdidi varken oruç tutmamak ve oruç ibadetini kazaya bırakmak dini açıdan caiz midir şeklindeki soruları artınca açıklama yapmak durumunda kaldı. Yapılan açıklamada koronavirüs ile oruç tutmanın bir alakasının olmadığı belirtilerek böyle bir durumun dinde yeri olmadığı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Cevap Verdi! Koronavirüs Riski Nedeniyle Ramazanda Oruç Kazaya Bırakılabilir Mi?
14 Nisan 2020 - 11:45

Koronavirüs vatandaşların hayat tarzlarını değiştirince gündeme başka konular gelmeye devam ediyor. 24 Nisan 2020'de başlayan olan Ramazan ayı münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığı'na koronavirüs ve oruç ile alakalı olarak binlerce soru yöneltiliyor. Bu sorularla başa çıkamayan Diyanet İşleri Başkanlığı genel bir açıklama yaparak vatandaşları bilgilendirdi.

Yapılan açıklamada Ramazan ayında oruç ibadetinin bundan önceki yıllarda olduğu gibi aynı şekilde devam etmesi gerektiği vurgulanırken, “Ramazanda sağlık durumu yeterli olan her müslümanın oruç tutması Allah'ın emriyle farz kılınmıştır. Bu ibadetin ertelenip koronavirüs sonrasına bırakılması mümkün değildir.” denildi.

Sağlık uzmanlarından da görüş aldıklarını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, “Sağlık alanında uzmanlarımızdan aldığımız görüşe göre sağlıklı bireylerin oruç tutmalarının koronavirüsün yayılmasına bir etkide bulunmayacağı belirtilmiştir. Bu sebeple riski bile olmayan bir durum sebebiyle oruç ibadetinin terk edilmesi caiz değildir.” ifadelerine yer verildi.

Sağlıklı müslümanlara farz kılınan oruç ibadeti hakkında önemli bir uyarıda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kur'an'da oruç ibadetini yerine getirmemenin bazı şartları vardır. Bunlardan birisi de sağlık durumunun elverişsiz olmasıdır. Tedavi gören koronavirüs hastalarının zaten oruç tutmak gibi bir durumları olmayacaktır. Onlar daha sonra kaza edebilirler. Ancak koronavirüs hastası olmayan müslümanlar oruç ibadetini terk etmemelidir. Bu dinen uygun olmaz.” şeklinde belirtildi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum