Belediyeler Zabıta ekiplerini marketlere deneteme göndermeye başladı. Buna göre marketlerde esnafta fiyatları indirmeyen fahiş fiyattan satanlara yönelik teftişler başladı! 

Vatandaşlar marketlerde fiyatların düşmediğini söyledi belediye ekipleri harekete geçti. Zabıta ekipleri marketleri, iş yerlerini, AVM'yi denetledi! Ekipler hem fahiş fiyatları hem temizlik hem de son kullanma tarihlerinden denetleme başlattı. 

Zabıta ekipleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri gereğince, iş yerlerinde, dükkanlarda, marketlerde, AVM’lerde ürünlerin fahiş fiyattan satılmasını engelleyecek. Zabıta ekipleri marketlerde ve dükkanlarda fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirmeye başladı.

Zabıta ekipleri marketlerde fiyat, etiket, reyon, kasa fiyat çıkış kontrol etti. Zabıta ekipleri evrakları eksik olan, fiyat etiketleri bulunmayan, reyon ve kasa fiyatları farklı olan işyerlerine tutanak tuttu.

Zbaıta ekipleri ayrıca kasap ve şarküteri reyonlarında ürünlerin son kullanım tarihlerini de denetledi, marketleri hijyen ve temizlik yönünden kontrol etti.