Gündemde doların geri çekilmesi bir taraftan AKP Parti Genel Başkanı ve Cumhur başkanı Erdoğan’ın başarılı adımı olarak yorumlanıp kutlamalar yapılırken bir taraftan da son alınan haberlerle bunun Merkez Bankası varlıklarının azaltılması ve 6 ila 7 Milyar doların satılması sonucu oluştuğu konuşuluyor.

Gelinen noktada ise yeni sistemin detaylarına Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş dikkat çekiyor. Kur korumalı mevduat uygulamasındaki riske dikkat çeken Aktaş “Erken hesap kapatma tarihindeki kur, eğer hesap açılan tarihteki düzeyin altına inmişse anapara eksik ödenecek” diyerek durumu belirtiyor.

dolar-Wdjo_cover

Düzenlemeye göre erken hesap kapatma tarihindeki kur, eğer hesap açılan tarihteki düzeyin altına inmişse anaparanın eksik ödeneceğine vurgu yapan Aktaş, konuşulmayan bir konuyu gündeme getirmiş durumda.

“Kur korumalı hesapta anaparadan olma riski de var” başlıklı yazısında konuyu araştıran Aktaş, şunları yazdı:

“Kur korumalı mevduat hesabında detaylar ortaya çıktıkça bu uygulamaya temkinli bakanların sayısı da artıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki gün yaptığı açıklamadaki bir cümle, bu hesaplarda anapara kaybının bile söz konusu olabileceğine işaret ediyor.

kapak_012747

Tüm mevduat hesaplarında olduğu gibi; yani TL ya da döviz tevdiat hesaplarında olduğu gibi kur korumalı hesapta da vadeden önce para çekilmesi ve vadenin bozulması halinde faiz hakkı ortadan kalkacak. Bu gayet normal. Ancak sonrası önemli...

Kur korumalı hesaptan vadeden önce para çekilmesi halinde anaparayı eksik almak bile söz konusu olabilecek.

Bakanlığın açıklamasında hesabın vadeden önce kapatılması durumunda faiz hakkının ortadan kalkacağı belirtildikten sonra aynen şöyle deniliyor:

 -Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir- ”