Dikkat! Sağlık Bakanlığı Kullanıma Açtı! 'Hayat Eve Sığar' Uygulaması Ne İşe Yarar, Nasıl İndirilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın daha önce bahsettiği Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıma açıldı. Hayat Eve Sığar aplikasyonu koronavirüs hastalarının takip edilmesini ve koronavirüsün daha çok kişiye yayılmasının önlenmesini sağlıyor. Hayat Eve Sığar uygulaması cep telefonlarına nasıl indirilir? Hayat Eve Sığar aplikasyonu nasıl çalışır?

Dikkat! Sağlık Bakanlığı Kullanıma Açtı! 'Hayat Eve Sığar' Uygulaması Ne İşe Yarar, Nasıl İndirilir?
18 Nisan 2020 - 17:15

Dünyanın tek gündemi koronavirüs haline gelince teknolojik imkanlar bu hastalığın takibi ve yayılmasının önlenmesinde kullanılmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de de kullanıma açılan bir uygulama ile vatandaşların koronavirüsten korunmaları ve sosyal izolasyonun ihlallerinin önlenmesi sağlanacak.

Hayat Eve Sığar uygulamasını cep telefonlarına indiren vatandaşlar koronavirüsün takip edilmesine ve anında müdahale edilerek yayılmasının önlenmesine katkı sunacaklar. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliği ile çalışacak yeni teknolojik sistem vatandaşların kullanımına açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hayat Eve Sığar uygulaması hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak çok kritik bir hamle olarak değerlendirmiş ve konu hakkında, “Koronavirüs vakalarını daha efektif bir şekilde takip edebilmek amacıyla bir çalışma yaptık. Bir aplikasyon geliştirildi. Koronavirüs hastalarımız bu aplikasyonu telefonlarına indirmek zorundalar. Bu şekilde onları hem takip edebileceğiz hem de kendi durumlarını görebilecekler. Koronavirüs hastaları bir hareketlilik içerisinde bulunurlarsa sistem cep telefonlarına bir sms gönderecek. Bu hastamız izolasyonunu bozar ve hareketliliğine son vermezse sistem bu defa emniyet güçlerine bir bildirim yapacak. Bu şekilde koronavirüsü kontrol altına alacağız.” demişti.HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar aplikasyonu yayınlandı. Buna göre vatandaşlar şu andan itibaren bu uygulamayı telefonlarına indirip kullanmaya başlayabilirler. Google Play Store ve App Store'den indirilebilen Hayat Eve Sığar uygulaması herkesin kullanımına açıldı.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NE İŞE YARAR

Koronavirüs için çok kritik görevi olan Hayat Eve Sığar uygulamasının birçok faydası bulunuyor. Bu uygulamayı akıllı telefonlarına yükleyen vatandaşlara her gün uygulama üzerinden sağlık bilgileri soruluyor. Ayrıca her kullanıcı “Ailem” bölümünde aile bireylerini sisteme tanıtıyor. Bu bireyler arasında koronavirüs testi pozitif çıkan veya koronavirüs testi pozitif çıkan bir hastaya temas eden birisi varsa sistem kullanıcıya bunu uyarı göndererek bildiriyor. Bununla da kalmayan Hayat Eve Sığar uygulaması Bluetooth aracılığı ile sokakta dolaşırken bir koronavirüs hastasıyla veya temas eden birisiyle karşılaşıldığında yine kullanıcıya uyarı gönderiyor. Aynı uygulama ile bulunulan bölgedeki koronavirüs yoğunlu anlık olarak görülebiliyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum