Teknoloji

Dikkat! Kredi Kartı Bilgilerinizi Çalıyorlar! Google Uyardı Hemen Telefonunuzdan Silin!

 

Dünya teknoloji devi Google akıllı telefon kullanıcıları için bir son dakika açıklaması yaptı. Google bu açıklamayla akıllı telefonlarda barındırılmasının büyük zararlar getireceği uygulamaları dünyaya duyurdu.

Çok sayıda akıllı telefon kullanıcısı farkında olmadan zararlı uygulamaları telefonlarına yüklüyorlar. Google ise tespit ettiği uygulamaları ilk defa “silin” uyarısı ile paylaştı. Akıllı telefon kullanıcıları şimdi hangi programların telefonlarında yüklü olduğunu araştırmaya başladılar.

Silinmesi uyarısı verilen uygulamalar akıllı telefonlar aracılığı ile insanların kredi kartı bilgilerini ele geçirerek hesaplarındaki paranın tümüne el koyuyorlar. Ayrıca kişisel bilgileri toplayan bu uygulamalar başka kaynaklarla bu bilgileri paylaşarak insanları hedef haline getiriyorlar. Öte yandan bu uygulamalar insanların seslerini de kopyalayarak tehlikeli bir arşivleme yapıyorlar.

İşte Google tarafından silinmesi istenen zararlı programlar:

Realtime Booster: Akıllı telefonları hızlandırdığı gerekçesiyle çokça kullanılan bir uygulama. Ancak arka planda kredi kartı bilgilerini hedef alıyor.

Call Recorder: Telefon görüşmelerini kayıt altına alan uygulama. Bu uygulama Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak insanların kayıt altına aldığı görüşmeler başka uygulamalarla paylaşılıyor.

SmartSwipe: Akıllı telefonların ekranları bu uygulama ile daha kullanışlı hale geliyor. Ancak arka planda kredi kartı bilgileri bu uygulama tarafından çalınıyor.

Ppro Camera Beauty: Akıllı telefonlarda video ve fotoğraflara düzenleme yapmaya yarıyor. Bu uygulama ile kredi kartı bilgileri çalınıyor.

Art Effect: Fotoğraf ve videolara efekt vermeye yarıyor. Kişisel verileri kaydederek başkalarıyla paylaşıyor.

Cartoon Art Photo: Akıllı telefonlarda fotoğraflara filtre imkanı tanıyor. Arka planda fotoğrafları başka uygulamalarla paylaşıyor.

Emoji Camera: Bu uygulama fotoğraflara emoji ekleme yapıyor. Arka planda kredi kartı bilgilerini kopyalıyor.

Art Filter: Bu uygulama da fotoğraflara filtre ekliyor. Arka planda kişisel verileri kaydedip kullanıyor.

Artistic Effect Filter: Bu uygulama da fotoğraf filtreleme işlemi yapıyor ve bu fotoğrafların Orijinal halini kaydederek başka yerde kullanmak amacıyla arşivliyor.

Selfie Camera Pro: Selfie çekimlerinde çeşitli imkanlar sunuyor.Ancak hem kredi kartı bilgilerini kopyalıyor hem de fotoğrafları arşivliyor.

Wallpapers HD: Duvar kağıdı yapma uygulaması olarak telefonlara yükleniyor. Ancak kredi kartı bilgilerini kopyalıyor.

Art Effect

Beauty Camera

Selfie Camera Pro

Art Filter Photo

Art Editor

Art Filter Photo Effects

Cartoon Effect

Cartoon Art Photo Filter

Photo Editor

Magic Art Filter Photo Editor

Fill Art Photo Editor

Art Flip Photo Editing

Cartoon Art Photo

Prizma Photo Effect

Art Filter Photo Editor

Pixture

Photo Art Effect

Cartoon Photo Filter

Horizon Beauty Camera

Super Camera

Art Effects for Photo

Awesome Cartoon Art

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı