Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılar üzerinde yapılan bir araştırmada Pfizer ile BioNTech şirketlerinin ortaklaşa ürettiği aşı ile ilgili dikkat çekici bulgulara ulaşıldı.

ABD'li ilaç şirketi ile Alman BioNTech ilaç şirketinin ortaklaşa koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşının uygulanması sonrası nadiren de olsa koronaya yakalanma tespit edilmesi ile ilgili yapılan bir araştırma, aşı olan kişilerin neden hastalandığına dair dikkat çekici sonuçların ortaya çıkmasına neden oldu.

Dünyanın en ünlü tıp dergisi 'New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir makalede Dünya Sağlık Örgütü ile İsrail’de bulunan Sheba Tıp Merkezi’nde görev yapan bilim insanlarının elde ettiği veriler yayınlandı. Yayınlanan makalede ise uzmanların BioNTech aşısından olmasına rağmen kişilerin nadirde olsa neden koronaya yakalandıklarını açıkladıkları bilgiler yer aldı.

Araştırmayı yapan uzman isimler Kovid-19 aşılarına karşı düşük antikor tepkisi gösteren kişilerin hastalığa yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya koyarlarken bilim insanları, aşıya karşı bağışıklık tepkisi vermeyen kişilerin diğerlerine göre daha çok hastalandıklarını açıkladı.

Pandemi sürecinin başladığı dönemden itibaren antikor seviyeleri hastalığa karşı açılan savaşta hastalığı engelleme seviyelerinde birbirlerine bağlı randa olduğu tahmin edilen ancak bu konuda ellerinde bir kanıt olmayan uzmanlar aşı olan kişilerin daha az semptom gösterdiklerini ve hastalığı başka kişilere bulaştırma risklerinim de daha az olduğunu aktardılar.

BioNTech aşısı

'HASTA OLSA BİLE HAFİF SEMPTOMLARLA ATLATILIYOR'

Gözden kaçırmayın

Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü? Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü?

Araştırmayı yapan bilim insanları genel olarak Sheba Tıp Merkezi’nde görevli ve aşılarını olan yaklaşık 500 sağlık çalışanının verilerini incelediler. Aralık ayından Nisan ayı sonuna kadar yapılan incelemelerde çalışanlar arasında 39 vaka tespit edildiği ve bu hastalardan hepsinin hastaneye kaldırılmadan hafif semptomlar gösterdiği belirtildi. Bilim insanları hasta olan kişilerle antikor seviyesi düşük olan kişiler arasında bir ters oran olduğunun bu sonuçlarla desteklendiğini aktarırlarken aşıya karşı güçlü bir bağışıklık tepkisi veren kişilerde de hastalıkla ilgili hiçbir belirti olmadığının da altını çizdiler.