Sosyal devlet anlayışı ile birlikte vatandaşa devlet tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bununla birlikte verilen desteklerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu desteklerin sayısı artırılırken destek miktarının da artmasına özen gösteriliyor. Son dönemlerde verilen desteklerden birisi de ihtiyaç sahibi olan, maddi durumu yetersiz engelli vatandaşlar ile anne ya da babasını kaybetmiş çocuklar için ayrılan destek ödemesi oldu. 

ENGELLİ VE YETİME BİN 125 LİRA AYLIK ÖDEME!

6-14

Sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi durumu yetersiz olan yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşa devlet kesintisiz bir şekilde destek ödemesi yapıyor. Aynı zamanda anne ya da babasını kaybetmiş, yine bir geliri olmayan çocuklara da devlet tarafından yardım eli uzatılıyor. Bu noktada Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen desteklerin aylık olarak sürekli devam etmesi amaçlanıyor. 

Yılın ilk yarısında aylık olarak engelli ve yetim için verilen aylık tutarı bin 37 lira olarak açıklanmıştı. GEçtiğimiz ay altı aylık enflasyon oranlarının açıklanması ve enflasyon zammının gelmesi ile birlikte bu aylık tutarı bin 125 lira olarak zamlanmış oldu. 

Yetim ve engelli aylığı almak için kişilerin bir gelirlerinin bulunmaması gerekiyor. Devlet tarafından bakım altına alınmış kişilere de destek ödemesi yapılmayacağı için aynı zamanda bir taşınmaz malında bulunmaması gerekmektedir. Aylık ortalama gelirin belirlenen muhtaçlık seviyesinde olması gerekmektedir. 

MUHTAÇ AYLIĞI NASIL ALINIR?

Devlet tarafından verilen muhtaç aylığı alabilmek için gerekli şartları sağlamak ve başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru formunun doldurulmasının ve imzalanmasının hemen ardından engelli olan vatandaş sağlık raporu ile birlikte bulunduğu ilin sağlık Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne iletmeleri gerekmektedir. Başvurular genellikle şahsen ya da posta yolu ile yapılabiliyor.