Sosyal devlet anlayışı ile birlikte hareket eden devlet vatandaşa destek olmaya devam ediyor. Son yıllarda verilen maddi destek miktarlarının giderek artırıldığı öğrenildi. İhtiyacı olan kişilerin desteklenmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu yardımların çeşitliliği de ihtiyaca göre belirleniyor.

Pek çok yardım başvuru yapılması halinde doğrudan SGK aracılığı ile ödemeleri hesaplara yapıyor. SGK aracılığı ile de yapılan bu destekler sonrasında kolay bir sorgulamanın yapılması son derece önemli.

DESTEK ÖDEMELERİ İÇİN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

engelli-destek-ödemesi

Destek ödemeleri için sorgulamanın yapılması gerekmektedir. Böylece kim devlet tarafından verilen hangi desteklerden yararlanabileceğini görmek için sorgulama yapabilecek. Sorgulamanın yapılması için öncelikli olarak e-devlet girişi yapılması gerekiyor. Sorgulama kısmından destek ödemeleri incelenebilir.

Şahsa ait olan onaylanmış bir destek ödemesi olması halinde ise bu süreçte görülebilir.

DEVLETTEN ANINDA 992 LİRA ÖDEME

Devletten engelli vatandaşa yönelik destekler arka arkaya gelmeye devam ediyor. Engelli vatandaşlar için ödenen oranlar ise doktor raporu ve belirlenen engel seviyesine göre değişiklik gösteriyor. Engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında olan bireyler devletten her ay 662 lira ödeme alacaklar. Engel seviyesi yüzde 70 ve üzerinde olan vatandaşlara ise her ay 992 lira ödeme yapılıyor.

Ödemeler PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Bir kez başvurunun yapılması ve onaylanması halinde her ay yeniden başvuru yapmaya gerek duyulmamaktadır. Bu süreç içerisinde aylık olarak verilen destekler kişinin hesabına yatırılmaktadır.