Evlilik pek çok kişi için ekonomik bakımdan büyük külfet. Bu dönemde evlenmek ve düğün yapmak hiç kolay değil. Devlet güzel bir destek hazırladı. Devletten yeni evleneceklere toplu para yardımı...

Devletten evlenirken destek almak istemez misiniz? Bunun için evlenecek çiftlere devletten müjde geldi. Düğün masraflarına yardımcı olmak için destek imkanı tanınıyor. Kimler evlilik ödeneğinden yararlanabilir, hangi şartlara sahip olmak gerekiyor? İşte detaylar…

Adsız-13

Devletten evlenenlere 18 bin TL'ye denk gelen bir tutar çeyiz yardımı olarak veriliyor. Peki, bu toplu para olarak mı ödeniyor yoksa taksitler halinde mi veriliyor? Devletten evleneceklere evlenme ödeneği müjdesinin detayları neler?

Evlenenlere Devletten Destek Başvurular Nasıl Yapılacak?

Evlenirken devletten destek almak istiyorsanız bu imkândan yararlanabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Çeyiz yardımı çoğu kişinin bildiği bir ödenek anne ve babasını kaybedip yetim aylığı alanlara devletten yardım niteliğinde çeyiz yardımı yapılmaktadır. 
Evlenme ödeneği banka üzerinden hesap açtırmaları halinde en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları gerekiyor. Daha sonra bu birikime devletten ek olarak tutar yatırılıyor. 12 ya da 24 katı kadar yardım yapılabilmesi bu ödenekle mümkün oluyor. 

Bu destekten yararlanabilmek için;
-    18 yaşını aşmış olmak 
-    Türk vatandaşı olmak geliyor.
Gerekli şartları yerine getirip en az 3 sene boyunca çeyiz hesabına düzenli şekilde para yatırmış olanlar ve 60 ay üzerinde para yatırmış kişiler yüzde 25'i oranında ek kazanç sağlıyor. Bu rakam 11.032 TL'ye denk geliyor.

Çeyiz Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından evlenen vatandaşlara verilen çeyiz yardımı anne babasını kaybetmiş kız çocuklarına evlenmeleri durumunda ödeniyor. SSK’lılara ve Bağ-Kur'dan yetim aylığı alanlara da bu olanak sağlanıyor.

Gözden kaçırmayın

Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı! Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı!

Çeyiz yardımından faydalanmak için ilk şartın evlilik olduğu bilinmektedir. Dul olup yeniden evlenenler veya eski eş ile nikah tazeleyenler çeyiz yardımı alamıyor. Bu yardımdan yararlanmak için SGK'ya yazılı başvuru yapmak gerekiyor. Çeyiz yardımı bir defaya mahsus yapılıyor ve yeni evlenenlere ev kurarken yaşadıkları zorlukları aşabilmeleri hedefleniyor.