Devlet köyde yaşamı teşvik etmek ve hayvancılığı desteklemek amacı ile Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesini hayata geçirdi. Hayata geçirilen proje kapsamında 34 ilde yaşayanlara sıfır faizli olmak üzere ilk 1 senesi ödemesiz dönemli 100 bin lira destek kredisi verilecek. 

Ziraat Bankası tarafından küçükbaş hayvan varlığının arttırılması ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla başlatılan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi için başvurular tüm hızı ile devam ediyor. Başvurusu kabul edilen kişilere devlet Ziraat Bankası üzerinden ilk 1 senesi ödemesiz dönemli olmak üzere 100 bin TL krediyi faizsiz olarak verecek. 

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ NEDİR?

Devletin köylerde hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek adına başlatmış olduğu finansman desteği olup koyun varlığının arttırılması ve sürülerin büyütülmesini desteklemek için faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

köyümde-yaşamak-için-bir-sürü-nedenim-var-projesi

ZİRAAT BANKASI FAİZSİZ KREDİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER, KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

31 Aralık 2021 tarihine kadar başvuruların alınacağı destek ödemesi için başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine şahsen yapılırken başvuru şartları ise şu şekilde sıralandı;

  • Başvuru tarihi itibari ile en az 18 yaşında olmak, 
  • 7 Nisan 2021 tarihi itibari ile aktif olarak hayvancılık yapmak ya da daha önce küçükbaş hayvancılık deneyimi bulunmak, 
  • Yetiştiricilerin işletmenin kurulacağı mahallede ikamet etmesi, 
  • Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve damızlık küçükbaş hayvan ve yeni doğacak yavruların barınabileceği kadar büyük bir ağıla sahip olmak, 
  • Kurulacak olan sürünün bölgedeki mera ve otlaklardan proje süresince yararlanabilecek olması, 
  • Kaba yem ihtiyacının yıllık en az yarısının karşılanabileceği uygun bir tarlasının olması ya da 7 sene boyunca böyle bir tarla kiralanacak olması, 
  • Kredi kullanılarak alınacak olan hayvanlarda dahil olmak üzere en az belirlenen ırklara sahip dişi küçükbaş hayvan varlığının 100'e ulaşması ve kredi geri ödemesi sona erene kadar bu sayının altına düşürülmemesi. 

ziraat-bankası-kredi-desteği

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ HANGİ İLLERDE, ZİRAAT BANKASI KİMLERE FAİZSİZ KREDİ VERİYOR?

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Bugün protokol imzalayarak projeye katılan Valiliklerimizin sayısı 32’ye ulaştı. Potansiyel üreticilerin belirlenmesi, hayvan seçimi, yem alınacak ve et satılacak firmaların belirlenmesi gibi gerekli hazırlıklarını tamamlayan Valiliklerimizin bulunduğu 14 ilimizde üreticilerimiz kredi kullanarak koyunlarını teslim almaya başladılar" diyerek 34 ilde protokol imzalandığını, protokol imzalanan 14 ilde ise işlemlerin tamamlanarak kredi kullanımı gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Protokol imzalanan iller ise haritada kırmızı ile renklendirildi. 31 Aralık 2021 tarihine kadar başvuruların kabul edileceği projede kredi desteği almak ya da kredi kampanyası hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler detaylı bilgilere yaşadıkları bölgede bulunan il ya da ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden alabilecekler.