Son Dakika Gelen Habere Göre, devlet desteği olarak hesaplara 5 435 TL yatmaya başladı. Sizlerde bu destekten faydalanmak istiyorsanız, detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen bilgiye göre, pandemi nedeni ile maddi konuda sıkıntı yaşayan vatandaşlara 5 435 TL devlet desteği sağlanacağı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre yılın ilk yarısında ihtiyaç sahibi kişilere devlet desteği olarak toplam 12.5 milyar TL sosyal yardım imkanı sağlandı. Her ay gerçekleşen ödemelerde engelli, evde bakıma muhtaç olan ve engelli vatandaşlara ödemeler gerçekleştirildi.

Devlet kurumları aracılığı ile yapılan ödemeler vatandaşlara karşılıksız ve geri ödeme olmadan ödeniyor. Her ay sosyal yardımlar adı altında halka yapılan yardımlar ile devlet maddi imkanı olmayan vatandaşın yanında yer alıyor. Karşılıksız olarak yapılan ödemeler engelli olan vatandaşlar için 2.8 milyar TL, 65 yaş üstü vatandaşlara ise 3.6 milyar TL ödenek ayrıldı. Bunun yanı sıra evde bakıma muhtaç olan kişiler için de 5.2 milyar TL ödenek verildi. Hasta olan vatandaşlar için 1.5 milyon TL ödenek imkanı vatandaşlara sunuldu.

Ayrılan tüm ödenekler yılın ilk 6 ayında ödenerek ihtiyaç sahipleri ile buluştu. Devlet tarafından bakanlık aracılığı ile yapılan yardımlardan faydalanmak isteyenler bu gruplar arasında bulunması gerekir. Grubun içerisinde yer almanıza rağmen ödenek almıyorsanız, başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evde bakıma muhtaç olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen belgeleri temin etmeniz durumunda en yakın Sosyal Yardımlaşma Derneğine başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapacak kişinin kuruma gitme imkanı mevcut değil ise 1. Dereceden bir yakını kişi adına başvurusunu yapabilir.

devlet-son-dakikada-acikladi-5435-tl-tutarindaki-devlet-destegi-hesaplara-yatmaya-basladi1

Devlet Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılmalı?

Devlet tarafından yardıma ve bakıma muhtaç olan kişilerin belirlenen gruplar içinde yer alması gerekir. Bu gruplardan herhangi birinin içinde bulunan kişiler en yakın Sosyal Yardımlaşma Kurumuna başvurusunu yapabilir. Bunun yanı sıra PTT binalarına gidilerek gerekli olan bilgilerin verilmesi halinde e devlet şifresi ile başvuru yapılabilir. Yapılan başvuru sonucunda şartları uyan vatandaşlara devlet katkısı sağlanır.