Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere destek sağlanıyor. Çalışan anneler başvuru yapmaları durumunda devletten 1300 TL'ye kadar nakit destek alabiliyor. Çalışan çalışmayan tüm annelere verilen devlet desteklerinin bu haberimizde derledik. Peki annelere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğum yardımı parası nasıl alınır? Doğum yardımı başvuru şartları nelerdir?

devlet-calisan-annelerin-hesabina-geri-odemesiz-para-yolluyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-1300-t-3

DOĞUM PARASI BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Devlet, çalışan çalışmayan tüm annelere doğum parası yardımı imkanı sağlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ayrılan bu ödenek tüm kadınlar için geçerli. Doğum yardımı çocuk başına farklı tutarda ödeniyor. Çalışan ya da çalışmayan bütün anneler ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 çocuk için 600 TL doğum yardımı alabiliyor. Doğum yardımı parası olarak kadınlara toplamda 1300 TL ödeme yapılıyor. Doğum yardımı parası için başvurularınızı isterseniz PTT aracılığı ile yapabilir isterseniz de banka hesabınızdan ödemeyi alabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile bu ödemeden almak mümkün.

devlet-calisan-annelerin-hesabina-geri-odemesiz-para-yolluyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-1300-t-2

DOĞUM SONRASI SGK PRİMLERİ DEVLET TARAFINDAN ÖDENİYOR

Ayrıca çalışan annelerin doğumdan sonra devletten faydalanabileceği başka haklarda bulunuyor. Çalışan ve doğum yapan kadınlar 16 hafta boyunca ücretsiz izne ayrılabiliyor. Bu süreçte işverenlerin Anneleri İslam çıkarma şansı bulunmuyor. Ücretli izne ayrılan annelerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanıyor. Doğumdan önce ve doğumdan sonra toplamda 16 hafta olmak üzere izin kullanan anneler bu haktan yararlanabiliyor. Ayrıca doğum izninden faydalanabilmek için 90 günlük primlerim kesintisiz olarak ödenmiş olması gerekiyor. Çalışan anneler aldıkları maaşla orantılı olarak destek ve alabiliyor.

devlet-calisan-annelerin-hesabina-geri-odemesiz-para-yolluyor-basvuru-yapana-karsiliksiz-1300-t-1

YARIM GÜN ÇALIŞMA ŞANSI TANINIYOR

Yeni doğum yapmış annelere aynı zamanda devlet tarafından yarım gün çalışma şansı da veriliyor. Ayrıca bu haktan sigortalı olarak çalıştığı sırada 3 Yaşından daha küçük bir evlat edilmiş olan anneler de faydalanabiliyor. Yarım gün çalışma hakkı İlk çocuk için 2 ay ikinci çocuk için 4 ay 3 ve sonraki çocuklar için ise 6 ay olarak veriliyor. Yarım gün çalışmalarına rağmen kadınlar bu sayede tam gün maaş alabiliyor. Kadınların yarım gün ücretini işyeri karşılarken tam gün ücreti devlet tarafından tamamlanıyor.

ÇALIŞAN ANNELERE SÜT PARASI ÖDENİYOR

Ayrıca çalışan annelere devlet tarafından emzirme ödeneği de veriliyor. Bu ödenek halk arasında süt parası olarak da biliniyor. Yeni doğum yapmış çalışan kadınlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yaparak 232 TL süt parası ödeneği alabiliyor. Yeni yasaya göre ise bu ödenek için başvuru yapmaya lüzum yok. Doğrudan annenin hesabına süt parası ödeneği yatıyor.