Kripto para üretiminde kullanılan makineler İstanbul’da ele geçirildi! Polis bir şüpheliyi gözaltına aldı.

İstanbul’un Fatih ilçesinde yasa dışı yollarla ülkeye sokulduğu tahmin edilen, kripto para üretimi işlemlerinde kullanılan makineler ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün düzenlediği operasyonla ele geçirilen makinelerin piyasa değeri tahmini olarak 580 bin lira civarında.

Gözden kaçırmayın

Ümitcan Uygun 10 Yıl Hapis Cezasını Nihayet Alabildi! Tutuklandı! Peki Hangi Cezaevinde? Ümitcan Uygun 10 Yıl Hapis Cezasını Nihayet Alabildi! Tutuklandı! Peki Hangi Cezaevinde?

Polis Ekipleri İhbarı Değerlendirdi

Fatih’te bir depoda yasa dışı yollarla kripto para madenciliği faaliyetlerinin yürütüldüğü ihbarını alan polis ekipleri hemen operasyon düğmesine bastı. İhbarın ardından düzenlenen operasyonda 73 adet kripto para madenciliği faaliyetlerinde kullanılan elektronik cihaz ele geçirildi. Ele geçirilen cihazlara polis ekiplerince el kondu. Piyasa değerinin yaklaşık 580 bin TL olduğu tespit edilen cihazlar emniyet müdürlüğüne götürüldü. Olayla bağlantılı olduğu iddia edilen bir kişi ise polis ekiplerince gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Dün gerçekleştirilen operasyonda, masalardaki metal tezgahlara kurulmuş 73 elektronik cihazın 24 saat çalıştığı belirlendi. Olayla alakalı olarak gözaltına alınan  şüpheli O.G ilk ifadesinde, ele geçirilen elektronik cihazları 2018 yılından bu yana parça parça, Türkiye’de satış yapan bir internet satış mağazasından satın aldığını öne sürdü.

Şüpheli Konuştu

Şüpheli emniyetteki ilk ifadesinde, “Yaklaşık bir yıldır kripto para olan Ethereum (ETH) madenciliği faaliyetleri ile uğraişıyorum.” ifadesini kullandı. Sanal madencilik faaliyetleri yaparak ayda yaklaşık olarak 30 bin lira kazandığını iddia eden şüpheli, kazandığı bu 30 bin liranın yaklaşık on bin lirasını 24 saat çalıştırdığı cihazların elektrik faturasını ödemek için kullandığını söyledi. 5 bin lirasını da diğer gider kalemleri için kullandığını itiraf eden O.G hakkında “ Kaçakçılık kanununa muhalefet” suçundan işlem yapıldı. Şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Türkiye’de Kripto Paralar ile Ödeme Yapmak Yasadışı

Kripto paraların kullanımı, transferleri ve madencilik faaliyetleri hukuki ve devletler statüsünde tanınması konusu uzun süredir tartışma konusu. Türkiye’de 30..04.2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması yasaklanmış durumda.