Dev Havayolu Firması 12 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak! Covid-19'un Ekonomiye Etkileri Büyüyor!

Koronavirüs salgınından ekonomik olarak etkilenen British Airways, yaptığı açıklama ile 12 bin işçiyi işten çıkaracağını duyurdu. İşçi sendikalarının ise bu habere ne tepki vereceği henüz bilinmiyor.

Dev Havayolu Firması 12 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak! Covid-19'un Ekonomiye Etkileri Büyüyor!
29 Nisan 2020 - 00:21

İngiltere'nin en büyük havayolu firmalarından biri konumundaki British Airways, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krizi bahane ederek 12 bin personelini işten çıkarmaya hazırlanıyor. Konu hakkındaki açıklama, firmanın çatı kuruluşu İspanyol menşeli IAG tarafından geldi. Açıklamada grup firmalarının yeniden yapılandırma sürecine sokulduğu ve buna göre personel azaltılması yoluna başvurulacağı belirtildi.


Yapılan açıklamada çatı kuruluşun 2019 senesinin ilk çeyreğinde 123 milyon euro faaliyet kârı elde ettiği belirtildi. Açıklamada, bu senenin aynı döneminde ise 535 milyon euroluk zararın yaşandığı ifade edildi. Firma, 2019'daki müşteri skalasının, yeni tip koronavirüs nedeniyle ancak birkaç sene sonra yakalanabileceğini ve bundan ötürü kurumun ekonomik güçlük yaşayacağını dile getirdi.


British Airways'in hâli hazırda kırk beş bin personeli bulunuyor. Covid-19 salgını nedeniyle İngiltere'nin sunduğu maaş destek programından da yararlanan firma, salgının yoğunlaşmasıyla birlikte 22 bin 626 personelini izne göndermişti. İspanyol IAG firması, British Airways'in dışında BA CityFlyer, Iberia Express, Iberia Regional, Aer Lingus Regional ve Iberia, Aer Lingus gibi havayolu firmalarının da sahibi konumunda.


Covid-19 salgınından dolayı havayolu firmasındaki işinden çıkarılacak olan 12 bin personelin nasıl seçileceği konusunda ise henüz resmî bir açıklama yapılmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum