Deprem Sonrasında Marmaris'te Sular 20 Metre Çekildi! Yeni Bir Deprem Mi Olacak?

Akdeniz açıklarında dün meydana gelen deprem sonrasında Marmaris Körfezi'nde denizin yaklaşık 20 metre çekilmesi endişeye sebep oldu. Jeofizik Yüksek Mühendisi Deprem Bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan meydana gelen çekilme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Deprem Sonrasında Marmaris'te Sular 20 Metre Çekildi! Yeni Bir Deprem Mi Olacak?
25 Nisan 2020 - 18:03

 

Dün Akdeniz açıklarında saat 16:16'da 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Muğla'nın Marmaris ilçesine 75 kilometre uzaklıkta bulunan bir noktada gerçekleşen deprem sonrası Marmaris Körfezi'nde denizin 20 metre çekilmesi endişeye sebep oldu.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaptığı açıklamada yaşanan çekilmenin deprem habercisi olamayacağını söyleyerek, “Korkulacak bir şey yok. Deniz rüzgarın etkisiyle çekilmiş olabilir. Fay hatlarında gerginlik arttığı için ilerleyen günlerde orta büyüklükte yeni depremlerin olması mümkündür.” dedi.

Denizdeki çekilme nedeniyle meydana gelen endişeleri yersiz bulan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bölgede vatandaşlar bir endişe yaşıyorlar. Sosyal medyada bunu gördük. Tsunami bekleyen bile var. Gerisini siz düşünün. Bilim adamlarına güvenin, böyle bir durum yok.” şeklinde konuştu.

Marmaris Körfezi'nde meydana gelen deniz çekilmesinin sebebini açıklayan Ercan, “Bu çekilme bir deprem belirtisi değil. Kimsenin korkmasına gerek yok. Rüzgarın denizlerdeki suların üzerindeki etkisinden kaynaklanan bir çekilme bu. Başka bir açıklaması yok.” ifadelerini kullandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum