Muhalefetin kendi deyimi ile “20 Aralık Finansal Kumpasının” reddedilen araştırma önergesi henüz tartışılırken, konuya ilişkin yeni beyanlar ve bilgiler gelmeye başladı.

Son dönemde dövizdeki kur hareketliliği sürecinde yüklü miktarda alım-satım yapanların incelenmesi, bunlar arasında bakanlar ve Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin bulunup bulunmadığının araştırılması istenmiş ancak AKP ve MHP oyları ile bu talep reddedilmişti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 20 Aralık'ta AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından Demirören Grubu ile iktidara yakın 5 şirketin, doları 18 TL'den satıp, 10,30 TL'den yeniden alım yaptıklarını kesin bir dille öne sürdü.

erdogan-2

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Ali Mahir Başarır, "Demirören Grubu ve 5 şirket, 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu ve 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldı. Kesin olarak biliyoruz" dedi.

Başarır sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“20 Aralık'ta kimler döviz aldı, kimler bozdurdu? Buradan net bir şey söyleyeyim. Demirören Grubu ve 5 şirket 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu. 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldıklarını kesin olarak biliyoruz. Ziraat Bankası'na, Halk Bankası'na, Vakıfbank'a sorduğumuz zaman, bizzat görüşmek istedim bilgi vermediler. Yıldırım Demirören ve 5 şirket, 19-20 Aralık'ta dövizini 17-18 liradan satmıştır. 10.30'a düştüğünde bu şirketler döviz almıştır. Yani 10 milyar dolar bozduran bu şirketlerin yaklaşık 16 milyar doları olmuştur."

Konu ile ilgili araştırma önergesinin reddedilmesi sonrası ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “20 Aralık Finansal Kumpasının araştırılması için verdiğimiz önerge, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Milletimizin alın terini, emeğini, yılların üç beş kuruş birikimini “köpük” görüp bir gecede hüpletenler; önce sandıkta millete, sonra hukuk önünde adalete hesabını verecek” demişti.

image_750x_61d497e4f2b65