Dünya

DEAŞ, İstanbul’da Büyük Darbe Yedi!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından başlatılan operasyon ile 58'i yabancı uyruklu toplamda 62 şüphelinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Ağustos ayından bu yana başta Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde olmak üzere DEAŞ terör örgütüne yönelik kapsamlı operasyonlar başlatılmıştı. Sürdürülen operasyonlar neticesinde DEAŞ terör örgütüne ait çeşitli silah ve kimyasal madde ele geçirilirken, çok sayıda örgüt mensubu da göz altına alınmıştı. Devam eden soruşturmalar kapsamında bugün İstanbul’da örgüte yönelik kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. Toplamda 17 adrese yönelik gerçekleştirilen operasyon ile birlikte 58’i yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 62 örgüt mensubu gözaltına alındı. Operasyon ile elde edilen bilgilere binaen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi amirleri örgütün Suriye’de ve Irak’ta devam eden çatışmalara yönelik eleman temin eden kişilerin gözaltına alındığı bilgisini paylaştılar. Gece geç saatlerde başlatılan operasyon eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

ÖRGÜTE YABANCI UYRUKLU ÜYE ALIMI YAPIYORLAR!

Operasyon gece başlatıldığında 17 adres ile ilgili harekat emri verildi. Bu kapsamda ilk baskınlarda 4 kişi gözaltına alınırken, geç saatlere kadar devam eden operasyonlar ile birlikte “Yabancı Terörist Savaşçı” olarak nitelendirilen yabancı ülkelerden gelmiş 58 kişi gözaltına alınmış oldu. İlgili operasyon ile girilen adreslerde örgüte ait, örgütü tanıtan ve örgüte dair detaylar veren dijital veri ve belgeler ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şubesine gözaltına alınarak götürülen şüphelilerin işlemleri ise halen devam ediyor. Soruşturma işlemleri tamamlandıktan sonra şüpheliler adliyeye sevk edilecekler.

Son dönemdeki en kapsamlı şehir operasyonlarından birisi olarak nitelendirilen harekatta çok sayıda emniyet görevlisi görev aldı. Örgütün özellikle Suriye’de ve Irak’ta devam eden sıcak çatışmalara yönelik hazırlık ve destek çalışmaları gerçekleştirdiğini ortaya çıkaran operasyon ile yakın tarihte gerçekleştirilecek operasyonlar için de hazırlıklara başlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ise Irak’ta gözlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı