Yıllardır tırmanarak zirveye ulaşmış durumda olan muhalefet ve iktidar kapışması medyada genişçe bir yer tutarken, tansiyonun asıl yükselmesi olarak görülen son bir ayık süreçte yaşanan döviz kurları hareketliliği gündemde hala tartışılan ve üzerine yapılan tahminlerin halen tükenmediği bir konu.

Birçok uzman alınan ani karar sonucu oluşan gerilemiş döviz kurlarına aldanmamak gerektiğini söylerken buna neden olan Kur garantili TL mevduatının, “para babaları” olarak tanımladıkları zengin kesimin zararını karşılamaya yönelik getirilen bir sistem olarak eleştiriyor ve bu durumun ekonomide ve halkta çok daha kötü sonuçlar doğuracağını savunuyor.

kapak_133501

Ancak bunun tam tersini savunan ve bu yorumların sadece muhalefet amacı ile yapılan “dış güçlerin” kontrol ve güdümünde olan hareketler olduğunu dile getiren uzamanlar da medyada yer alıyor.

İşte bu uzmanlardan bir tanesi de Haluk Özdil. Medyada yer alan habere göre Özdil, özellikle 3-4 Ocak tarihlerine işaret ederek döviz kurlarının tekrar yukarı doğru harekete geçeceği ve sonrasında alınan kur garantili sistemin tahribatlarının başlayacağını iddia eden uzmanları hedef alarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Daha önce tırmanan döviz kurları ve altın fiyatları ile ilgili “düşecek” yorumları ile dikkat çeken Beyaz TV’deki yorumları ve Akit’in kendisine olan sempatisi sebebi ile iktidar yanlısı olarak anılan Haluk Özdil, dikkat çeken uyarılar yaptı.

Ne Var Ne Yok adlı programda Haluk Özdil, ekonomi uzmanların dilinden düşmeyen 3 Ocak'ta hiçbir şey olmayacağını belirtirken, “ikinci darbe yolda” demesi soru işaretlerine ve paniğe sebep oldu.

dolar-ve-altin-almayin-bir-seyler-olacak-demisti-24-saat-gecmeden-piyasa-cakildi-haluk-ozdil-yeni-tahminini-duyurdu-h1640072535-534c38

İkinci bir darbe yolda diyerek açıklama yapan Özdil’in “Hiç kimse dolar almaya yeltenmesin… bu seferki darbe alıcılara çok feci bir şekilde zarar verecektir” cümleleri dikkat çekti.

Haluk Özdil çarpıcı açıklamasında tam olarak şu cümleleri kullanarak dolar alım uyarısı yaptı; “İktidar giderse ne olursa olsun. Dolar 30 lira olacak’ diyen güruh şimdi 3 Ocak’ta bir şeyler olacağını söylüyor. Hiçbir şey olmayacak. Doların tekrar yükselişe geçmesini isteyen bazı fonlar var. Saldırılar düzenliyorlar. Bunların içeride ortakları var. Yine başladılar. Hiç kimse dolar almaya yeltenmesin. İkinci bir darbe yolda. Bu seferki darbe alıcılara çok feci bir şekilde zarar verecektir. Küçük yatırımcı için dolar ya da altın zengin etmez. 3 Ocak’ta bir şey yapılacağı yok ama bir atak gelebilir. Gelse de karşılık verilecektir. Doların 11-12 bandında seyredilmesi isteniyor. Düşmesi de beklenmiyor. Çünkü düşerse ihracat anlamında şirketler rakipleriyle mücadele edemez”