Tedavülde olsun olmasın, hatalı basım paralara olan ilgi büyük. Özellikle 5, 10, 20, 100 ve 200 TL’de olan basım hatalarını fark edenler zengin bile olabiliyor. Koleksiyoncular, 5, 10, 20, 100 ve 200 TL’lik banknotların sağ köşesinde olan basım hatalarına yoğun ilgi gösteriyor. Bu paralar koleksiyoncular tarafından değerinin çok üstünde satın alınıyor. Yani herkesin cüzdanında olabilecek olan hatalı basım paraları fark edenlerin binlerce lira kazanması mümkün. Çünkü hatalı basım paralara en az 30 bin TL ödeniyor. Genellikle bu basım hatası parada yazması gereken sıfırlarda oluyor. Fark edenler hemen bu paraları satışa çıkarsın.

cuzdaninizda-bu-paralar-varsa-zengin-oldunuz-5-10-20-100-ve-200-tlde-bu-detayi-fark-edenler-hem-3

5 TL BANKNOTA 50 BİN TL ÖDENİYOR

Vatandaşlar ellerine geçen hatalı basım paraları nasıl satışa çıkardıklarını da anlatıyor. Sezgin Yılmaz isimli bir vatandaş konu hakkında yaptığı açıklamada, bir marketten yaptığı alışveriş sonucunda 5 TL para üstü aldığını ve 5’in yarısının olmadığını fark ettiğini söyledi. Ardından banknotu Merkez Bankası’na götürdüğünü ve paranın hatalı basım para olduğunu öğrendiğini söyleyen Yılmaz, bu parayı internet üzerinden 50 bin TL’ye satışa çıkardığını anlattı.

cuzdaninizda-bu-paralar-varsa-zengin-oldunuz-5-10-20-100-ve-200-tlde-bu-detayi-fark-edenler-hem-1

DEĞERİ 70-80 BİN LİRAYA ÇIKIYOR

Hatalı basım paraların internet üzerinden satışı son derece yaygın. Koleksiyoncular da bu paralara yoğun ilgi gösteriyor. Sezgin Yılmaz, ihtiyacı olduğu için parayı 50 bin TL’den satmak istediğini belirtirken, hatalı basım paraların 70-80 bin TL’ye kadar satılabildiğini söylüyor.

cuzdaninizda-bu-paralar-varsa-zengin-oldunuz-5-10-20-100-ve-200-tlde-bu-detayi-fark-edenler-hem-2

İNTERNETTE SATIŞI ÇOK YAYGIN

Elinde hatalı basım para bulunan başka bir vatandaş da Samsun’un Bafra ilçesinde ortaya çıktı. 200 TL’lik hatalı basım banknota sahip olan Hüseyin Güzel, kasada bulunan paraları düzenlerken hatalı basım parayı fark ettiğini dile getirdi. Paranın sağ üst köşesinde iki sıfırın eksik olduğunu belirten Güzel, hatalı basım banknotu 55 bin TL’den satışa çıkardı.