Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Koronavirüs Planı! Türkiye'de Hayat Normale Bu Şekilde Dönecek!

Önceki gün gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs tedbirleri hakkında açıklama yaparak normalleşme süreci planını duyurdu. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ilde farklı zamanlarda normalleşme yaşanacağını belirtirken özellikle bazı sektörlerde normalleşmenin daha erken olmasını planladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Koronavirüs Planı! Türkiye'de Hayat Normale Bu Şekilde Dönecek!
23 Nisan 2020 - 08:50

 

Türkiye'nin koronavirüs ile her alan mücadelesinde belirleyici isim olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatın normalleşmesine dair planlamalar yaptıklarını söyledi. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında koronavirüs gündemine yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme planlarının detayları hakkında ipuçları verdi.

BİLİM KURULUNDAN RAPOR ALINACAK

Gerçekleştirilen toplantıdan edinilen bilgilere göre Türkiye'de hayatın normalleşmesi açısından iller ve meslekler ayrımı yapılacak. Vaka sayılarının artışının durduğu şehirlerde koronavirüs tedbirleri kademeli olarak gevşetilecek. Her ilin hangi takvimde normalleşmeye başlayacağını Koronavirüs Bilim Kurulu'nun vereceği rapor belirleyecek.

SANAYİ, TARIM VE TURİZM SEKTÖRÜ ÖNCÜ OLACAK

Koronavirüs sürecinin başladığı ilk günden itibaren üretimin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de hayatın normalleşmesi planlamasında üretimi göz önüne alacaklarını belirtti. AK Parti MYK toplantısından dışarıya sızan bilgilere göre hayatın normalleşmesi sürecinde sektörlere yönelik hamle yapılacak. Bazı sektörlerin öncelikli olarak faaliyetlerine tam kapasite ile başlamalarına imkan tanınacak. Bu gerçekleştirilirken yine Koronavirüs Bilim Kurulu'nun raporları ile yola çıkılacak. İlk olarak sanayi, tarım ve turizm sektörleri normalleşecek.

OKULLAR HEMEN AÇILMAYACAK

Kademeli olarak normalleşme gerçekleştirilecek şehirlerde koronavirüs tedbirleri tamamen bırakılmayacak. Sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamalar kaldırılacak ancak sosyal mesafenin korunması devam edilecek. Bu maksatla okulların açılması hakkında karar hayat tamamen normalleştikten sonra verilecek. Bankalar yine şubelerde sınırlı sayıda müşterilere hizmet edecek. Vatandaşlar yine maske takmaya devam edecekler.

OTELLERİN KAPASİTELERİ YENİDEN BELİRLENECEK

Turizm alanına ayrı bir madde açılan toplantıda bu konuda yapılması gerekenler de ele alındı. İlk normalleşmesi gereken sektörler arasında bulunan turizm için bazı kaideler uygulanacağı belirtildi. Buna göre otellerde kapasite yeniden belirlenecek. Mevcut kapasitenin neredeyse yarısı oranında müşteriye hizmet sunabilecek oteller Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak denetlenecekler.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum