Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İkinci Müjdeyi Açıkladı! Karadeniz'de Ne Kadar Yeni Doğalgaz Rezervi Bulundu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Zonguldak'a giderek doğalgaz arama çalışmaları ile alakalı olarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada yeni doğalgaz müjdesini de verdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İkinci Müjdeyi Açıkladı! Karadeniz'de Ne Kadar Yeni Doğalgaz Rezervi Bulundu?
17 Ekim 2020 - 16:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan günlerdir beklenen doğalgaz müjdesini bugün resmen açıkladı. Karadeniz'de arama çalışmaları yapan Fatih Sondaj Gemisi'ne giden Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunan doğalgaz rezervine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU

Tuna – 1 bölgesinde sondaj çalışmaları yapan Fatih Sondaj Gemisi'nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapılan çalışmalar sonucunda ilk iki katmadan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulduğumuzu 21 Ağustos'ta tüm milletimize müjdelemiştik. Bugün ikinci bir müjdeyi açıklamanın gururunu yaşıyoruz. Devam eden çalışmalarda 4.445 metre derinlikte 85 milyar metreküp daha ek doğalgaz rezervi bulduk. Böylece Tuna – 1 bölgesinde bulduğumuz toplam doğalgaz rezervi 405 milyar metreküp oldu. Milletimize hayırlı olsun.” dedi.DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz'de keşfettiğimiz bu rezerv ülkemizin bugüne kadar bulduğu en büyük hidrokarbon kaynağıdır. Bunun davamının geleceğine dair inancım tamdır. Bu keşiflerle beraber ülkemizin doğalgazda dışa bağımlılığını büyük oranda azaltacağız. Türkiye'nin enerji için harcamış olduğu para yurt içinde kalacak ve cari açık gibi bir sorun da ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de de önemli enerji kaynakları bulacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Karadeniz'de değil Doğu Akdeniz'de de önemli kaynaklar bulabilmek için araştırmalarımız devam ediyor. Dünya ne derse desin hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Türkiye'nin hakkını kimse gasp edemez. Buna kimsenin cesareti eytmez.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum