Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Af Yasası Hakkında Konuştu! Cezaevlerinde Tahliyeler Ne Zaman Başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 2020 Af Yasası diğer adıyla İnfaz Yasası hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabul edilen infaz yasasının kamu vicdanı gözetilerek hazırlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Af Yasası Hakkında Konuştu! Cezaevlerinde Tahliyeler Ne Zaman Başlayacak?
14 Nisan 2020 - 16:02

 

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de kabul edilen İnfaz Yasası ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 af yasası ismi de kullanılan infaz yasası için kamu vicdanının hassasiyetlerinin dikkate alınarak düşünülerek hazırlanıp çıkartıldığı belirtti.

Yeni infaz düzenlemesinin çok sayıda yenilik getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni infaz düzenlemesi milletimizin ve kamu vicdanının yaralanmaması için büyük bir hassasiyet gösterilerek hazırlanmıştır. Bu düzenlemeyle oldukça önemli yenilikler getiriyoruz. Biz sistemin işleyişini hem mağdurlar hem de suçlular açısından daha adil bir hale getirdik.” dedi.

Cezaevlerinde bulunan mahkumların koronavirüs salgınından korunmaları için tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz tüm mahkumlar için gerekli önlemleri azami seviyede aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu insanların hakları, canları ve sağlıkları devlete emanettir. Koronavirüsten onları korumak için her önlem alınıyor.” şeklinde konuştu.

İnfaz yasasının getireceği yenilikler hakkında düşüncelerini ifade etmeye devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ceza ve infaz kurumlarının sistemsel sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atılmıştır. İnfaz ve denetimli serbestlik aşamalarında çocuk, yaşlı, hasta, gebe, yeni doğum yapmış kadınlar gibi kesimler lehine insani bir yaklaşık geliştirilerek yeni çözümler getirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, infaz kanununun ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda da açıklamada bulunarak, “İnfaz kanunu bize onay için geldiğinde hızlı bir şekilde incelemesini tamamlayacağız. Ardından Resmi Gazete'de yayımlatmak suretiyle yürürlüğe sokmuş olacağız. Kanunun yayınlanmasıyla, infaz sürelerinde yapılacak değişikliklere uygun şekilde, çok sayıda tutuklu ve hükümlü ceza evlerinden tahliye olacaklardır. Bu vatandaşlarımızın, devletin ve toplumun onlara tanıdığı bu imkanı unutmayacaklarına ve bir daha aynı suçları işleyerek kendilerine güvenen insanları mahcup etmeyeceklerine inanıyorum.” dedi.

Öte yandan CHP çıkarılan infaz yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götürüp iptal edilmesi talebinde bulunacağını açıkladı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum