Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'da gerçekleştirdiği resmi ziyaretlerini tamamladı ve Türkiye'ye doğru yola çıktı. Uçakta basın mensuplarıyla bir görüşme yapan Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtlarken gündeme dair önemli mesajlar verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan-6

Ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda fiyatlarında yaşanan artışın sebeplerine dikkat çekti ve özellikle stokçuluğa karşı yasal düzenleme getirileceğini söyledi. Yüksek faize kesinlikle inanmadıklarını vurgulayan Erdoğan, düşük faiz politikasıyla kurları da enflasyonu da aşağı çekeceklerini ifade etti.

STOKÇULUK TARİHE KARIŞACAK: YASAL DÜZENLEME GELİYOR

Bazı ürünlerde görülen fiyat artışlarının nedenlerinin küresel emtia fiyatlarının yükselmesi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir diğer nedeninin de piyasalardaki açgözlü fırsatçılar olduğunu söyledi. Stokçulara karşı savaş açtıklarını ve bütçe görüşmeleri sonrasında yeni bir yasal düzenleme yapacaklarını açıklayan Erdoğan, konuşmasının devamında bundan sonraki süreçte cezai müeyyidelerin çok daha yüksek olacağını belirterek hem ellerindekilere el koyacağız hem de cezalarını da mümkün derecede yüksek tutacakları ifadelerini kullandı.