Dünya liderlerini bir araya getiren 'G20 Liderler Zirvesi' İtalya'nın başkenti Roma'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla bugün başlıyor.

Ekonomi ve iklim krizi için toplanan liderler G20 Liderler Zirvesi için İtalya'nın başkenti Roma’da bir araya geldi. Roma'nın 'EUR' bölgesinde bulunan Nuvola Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan zirve toplantısı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da orada hazır bulundu. 

cumhurbaşkanı erdoğan

Koronavirüs salgını nedeniyle 20 dünya liderinin yüz yüze gelemediği zirve toplantısında pandeminin gölgesinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, küresel ekonomi ile sağlık alanındaki gelişmeler ve yükselen enerji fiyatları ele alınacak. Toplantıda ayrıca, kilit sektörleri de etkileyen tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar da konuşulacak ve en önemli konu olan iklim değişliği de masaya yatırılarak liderlerin görüş alışverişinde bulunması sağlanacak.

Türkiye'nin yanı sıra ABD, Almanya, Fransa, Arjantin, Brezilya, Avustralya, Çin, İtalya, Kanada, Hindistan, Meksika,  Endonezya, Rusya, Güney Afrika, Japonya, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık'tan oluşan G-20, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 60'ını ve aynı zamanda küresel ekonominin de yüzde 80'inden fazlasını oluşturuyor.

Gözden kaçırmayın

Kraliçe Elizabeth Öldü Haberlerinin Ardından Şoke Eden Fotoğraf Paylaştılar! Kraliçe Elizabeth Öldü Haberlerinin Ardından Şoke Eden Fotoğraf Paylaştılar!

g20 zirvesi

RUSYA LİDERİ PUTİN İLE ÇİN DEVLET BAŞKANI Xİ VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE KATILACAK

G20 zirvesine Rusya ile Çin harici diğer ülke liderleri fiziki katılım sağlarken Rusya lideri Putin ile Çin Devlet Başkanı Xi, toplantıya video konferans yöntemiyle katılım sağlayacaklar.