Bu hafta başında AK Parti tarafından emekli maaşlarına yönelik son açıklamalar gelmişti. Yapılan açıklama ile birlikte emekliye 2022 yılında yapılacak olan zam netleşmeye başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücrete olduğu gibi emekli maaşlarına da yüzde 50’ye yakın zam geleceğinin sinyallerini verdi. Beklentiler gerçek olursa şu anda 1500 TL olan en düşük emekli maaşının 2500 TL ve üstü olacağı konuşuluyor. Peki emekliye ne kadar zam gelecek? Emekli zammı 2022 ne zaman açıklanacak?

EN YETKİLİ İSİMLERDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Ak Parti grup başkanvekili Cahit Özkan, katıldığı bir TV programında 2022 emekli zammı konusunda önemli açıklamalar yaptı. Özkan, “emekliye %50 zam olur mu” şeklinde yöneltilen bir soruya Emekli maaşlarına küresel enflasyon salgınına karşı ekonomik durumu güçlendirecek bir rakamda zam yapılacağı yanıtını verdi. Özkan açıklamasının devamında emekliye yapılacak olan zam oranının asgari ücret zammına yakın olacağını da dile getirdi.

A Haber yayınına katılan Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebati de benzer açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zamlar konusunda kesin talimatı olduğunu belirten Nebati, Asgari ücrete %50 zam yapıldığını, kamu görevlileri ile güzel bir anlaşma sağlandığını sıranın ise emeklilere geldiğini dile getirdi. Nebati, emeklilerinde hakkını vermek gerektiğini belirtirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zam oranı konusunda gerekeni açıklayacağını söyledi.

cumhurbaskani-erdogan-emekliye-mujde-verdi-en-dusuk-emekli-maasi-3000-tlde-sabitleniyor-emekli--2

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Hükümetten yapılan açıklamalara göre emekli maaşlarına Ocak ayında yüzde 50’ye yakın bir zam gelecek. Bu zam oranı ile birlikte emekli maaşlarında ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. Şu anda en düşük emekli maaşının 1500 TL seviyesinde olduğu düşünülürse zamla birlikte en düşük emekli maaşı 2 bin 250 TL'ye yükselecek. Emeklilerde en yoğun maaş aralığı olan 2000 TL seviyesindeki maaşların ise 3000 TL'ye yükseltilmesi gündemde. Yani emekliye %50 zam formülü tüm emeklileri memnun edecek gibi görünüyor.

cumhurbaskani-erdogan-emekliye-mujde-verdi-en-dusuk-emekli-maasi-3000-tlde-sabitleniyor-emekli--3

2022 EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

SSK ve bağ-kur emeklisi 2022 emekli zammı için geri sayım başladı. TÜİK tarafından 3 Ocak 2022 tarihinde enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında emekli zammının da netleşmesi bekleniyor. SSK ve bağ-kur emeklisinin enflasyon doğrultusunda zam alması durumunda alacakları zam oranını yüzde 14-15 civarında olacak. Ancak yüksek enflasyon nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verirse emekli zammına ek olarak seyyanen zam yapılabilir. Memur emeklisi ise Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde aldığı yüzde beşlik zam oranına ek olarak enflasyon farkı alacak. Enflasyon farkı eklendiğinde memur emeklisinin alacağı zam oranının yüzde 15-16 civarında yükselmesi bekleniyor. Kesin rakamlar ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında ortaya çıkacak.