Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında herkesin beklediği açıklamaları sırasıyla yapmaya başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RESMEN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması şöyle:

Türkiye, dünyada salgın sürecini tüm boyutlarıyla başarıyla yürüten ülkelerin ilk sıralarında bulunmaktadır. 

Tüm vatandaşlarımıza artık 18 yaş üzeri herkese açılmış aşı randevularını hemen alarak kendilerini ve sevdiklerini bu musibetten koruma çağrısında bulunuyorum. Aşı karşıtı olumsuz kampanyaların hiçbiri ilmi ve akli bilgilere dayanmıyor. 

Salgın döneminde verdiğimiz desteğin 196 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz. 

Salgın ve kuraklık nedeniyle durumu istismar ederek fiyatları yükseltmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. 

Dünya küçülürken biz 2020 yılını büyümeyle kapattık. Sanayi üretiminde de olumlu gelişmeler yaşanıyor. Yılın tamamını ise orta vadeli hedef olan yüzde 5,8'in üzerinde bir büyümeyle kapatacağımız anlaşılıyor. Aldığımız tedbirler ve ekonomik canlanma dolayısıyla 2 milyon 887 bin istihdam artışı sağladık.

EV08dxUWsAEk5OU

EMEKLİLERE YAPILACAK TOPLAM ÖDEME

Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz.

12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

Türkiye'de dolaysız vergi gelirlerinin toplam vergi oranını yüzde 53'ten yüzde 61'e çıkardık. Aynı dönemde dolaylı vergilerin payını yüzde 47'den yüzde 39'a düşürdük. 

Daha önce gelir vergisine ilişkin en düşük vergi oranı yüzde 22'ydi, biz bunu yüzde 15'e düşürdük. En yüksek vergi oranını da yüzde 49,5'tan yüzde 40'a indirdik. 

Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük 2'nci ülkeyiz. 

Sağladığımız istisna ve muafiyetlere rağmen vergi gelirlerimizi artırıyoruz. 

Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir.

Ekonomi reform programında ilk yarı için öngördüğümüz eylemleri başarıyla tamamladık.