Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin 76'ncı Genel Kurul görüşmelerine katılmak ve Yeni Türkevi binasının açılışını yapmak üzere ABD'ye gidecek. Bu süreçte Erdoğan'ın yerine ise Fuat Oktay vekalet edecek.

İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ın  New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak ve yine New York'ta inşa edilen Yeni Türkevi binasının açılışını yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gideceğini duyurdu.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret kapsamında katılacağı programlar şöyle sıralandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Kovid- 19 Salgınının Atlatılması, Sürdürülebilirliğin Yeniden İnşası, Gezegenin İhtiyaçlarına Cevap Verilmesi, İnsanların Haklarına Saygı ve Birleşmiş Milletler'in Yeniden Canlandırılması için Dayanıklılığın Umut Yoluyla Tesisi' temasıyla gerçekleştirilecek olan 76'ncı Genel Kurul'un ilk günü olan 21 Eylül 2021 tarihinde hitaplarını gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret vesilesiyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yanı sıra çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerde bulunacaklarıdır.

'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' konferansı

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Türk- Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından düzenlenecek 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' başlıklı konferans kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk, soydaş ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geleceklerdir.

Cumhurbaşkanımızın, ABD'deki basın yayın kuruluşlarına mülakatlar vermeleri ve Türk- Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından ABD iş dünyasının temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenecek 11'nci Türkiye Yatırım Konferansı geleneksel Gala Yemeği'ne teşrif etmeleri öngörülmektedir."

Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecek

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında yerine ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın vekalet edeceği bildirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Cumhurbaşkanlığı'na Vekalet Etme İşlemine Dair Tezkere'de şu ifadelere yer verildi;

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

19-22 Eylül 2021 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'ne ziyarette bulunacağımdan, dönüşüme kadar Cumhurbaşkanlığına; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 106ncı maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecektir."

Cumhurbaşkanlığı'na Vekalet Etme İşlemine Dair Tezkere