Gelen ve gelmeye de devam eden zamlarla halk TÜİK’e ve açıklanan verilere, atılan adımlara inancını yitirmiş durumda. Son yapılan ve TÜİK’in bile açıklamış olduğu enflasyon oranının altında kalan emekli zammı sonrası da akıllara farklı sorular gelmeye başladı. Yapılmış olan asgari ücret zammı ise şimdiden erimiş durumda.

Para birimimizdeki tarihi değer kaybı ve düşen alım gücümüz neticesinde asgari ücret 4.250 TL, az önce açıklandığı üzere en düşük emekli maaşı da 2.500 TL olunca, Ekim 2021’de, o tarihin %14’lük rekor zam oranı ile 2022 bütçesinde Ak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 Bin 750 TL olarak belirlenen maaşı akıllara geldi.

Şimdi döviz kur artışları, TL değer kayıpları, alım gücü derken Millet Vekilleri ve Partili Cumhurbaşkanı için de herhangi bir ek zam oranı belirlenecek mi?

recep-tayyip-erdogan-ve-emine-erdogan-aski_766822

Geçmiş yıllardaki veriler, cumhurbaşkanı ve milletvekili maaşlarıyla asgari ücret arasındaki makasın her geçen yıl arttığını gösteriyorken, 2021'de Cumhurbaşkanının aldığı maaş asgari ücretin 30 katından fazlaydı.

Güncel olarak 4.250 TL olan asgari ücret Cumhurbaşkanının 100 bin 750 TL olan maaşının yüzde 4,22’sine tekabül ediyor. Devlet başkanı ile asgari ücret arasındaki makasın en büyük olduğu ülkelerden biri Türkiye.

Milletvekillerinin emekli maaşları 3 yılda yüzde 24 oranında artarak 14 bin 625 TL'den 18 bin 135 TL'ye yükselmişti.

Sosyal medya hesabından Erdoğan’ın maaşının yıllara göre artışını paylaşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel durum ile ilgili, “TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre Tayyip Erdoğan kendi maaşını yüzde 14,4 oranında rekor zamla 100.000 TL’nin üzerine çıkardı. Alacağı aylık zam 4,5 asgari ücret tutarında. Bu tek adam memura işçiye emekliye cimri, kendine bonkör. Saraya şatafat vatandaşa sefalet düşüyor!” ifadelerini kullanmıştı.

Şimdi tüm halk Millet Vekilleri ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesinleşecek zammını bekliyor.