Son dakika zam haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan kabine toplantısı Az önce Sona Erdi. Bugün yapılan toplantının ana gündemi memur ve emekli maaşı zammı ile koronavirüs salgınının seyri oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları milyonlarca vatandaş tarafından Büyük bir merakla beklenirken Nihayet millete sesleniş konuşması başladı. Peki emekli ve memura ek zam geliyor mu? emekli ve memur maaşlarına seyyanen zam yapılacak mı?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yapılan kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk müjdesi ise emekli maaşları için oldu. En düşük emekli maaşı 2022 yılı için 2500 TL de sabitlendi.

cumhurbaskani-acikladi-emekli-ve-memura-ek-zam-kabine-toplantisi-bitti-emekli-ve-memurlar-2022-2

MEMUR MAAŞLARINA TOPLAMDA %30,5 ZAM YAPILDI

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve memur emeklisi içinde zam müjdesi verdi. Memur maaşlarına 2022 yılın için toplamda %30,5 zam yapıldı. Yani memurların toplu sözleşmede aldıkları %5 zamlı ek olarak enflasyon farkı ve seyyanen zam eklenmiş oldu.

KÖMÜR YARDIMI VE DOĞAL GAZ YARDIMI VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının devamında vatandaşlara geçtiğimiz yıllarda verilen kömür yardımında ek olarak kış aylarında doğalgaz desteği verileceğini de açıkladı. Petrol fiyatlarında şu anda tüm dünyada bir baskı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre sonra bu durumun tersine dönmesini beklediklerini ifade etti. Türkiye'nin önünde aynı zamanda enflasyon gerçeği olduğuna dikkat çeken Erdoğan, vatandaşların böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmalarından dolayı üzüntülü olduklarını ifade etti.

cumhurbaskani-acikladi-emekli-ve-memura-ek-zam-kabine-toplantisi-bitti-emekli-ve-memurlar-2022-1

TL MEVDUAT HESAPLARINA GEÇİŞ 78 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda döviz kurlarında yaşanan hareketliliği dikkat çekerek bu konuda korumalı TL mevduat uygulamasını başlattıklarını hatırlattı. Sadece bir haftalık süreçte TL mevduat hesabına geçişin 78 milyar liraya ulaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların ekonomi programına güvenini ortaya koyduklarını ifade etti.