Son olarak Cumhurbaşkanı’nın Nas açıklamalarını eleştiren Cübbeli Ahmet’nin yakın geçmişte “Çocuklarınızı İmam Hatip’e vermeyin” diyerek eleştirileri da Hükümet medyası tarafından tepkiyle karşılanmış ve yandaş gazeteler tarafından hedef alınmıştı.

Kamuoyunun Cübbeli Ahmet olarak tanıdığı Ahmet Mahmut Ünlü, “Yoruldum “ diyerek “Ben dinin, imanın gereklerini söylüyorum, Mahmut Hoca’yı savunuyorum, saldırılara maruz kalıyorum. Söylediğimin hangisi yalan, hangisi inanca aykırı” sözleri ile tekrar günümüzde yaşadıklarımızı eleştirdi.

thumbs_b_c_667360298277a3240ae508e5bb63f60d

“Sorsan yüzde 99’u Müslüman diyorlar, toplumun yüzde 17’si ateist olmuş, ne kadar deist var bilmiyoruz, ama hataları dile getirdiğim için beni hedef alıyorlar” diyen Cübbeli Ahmet, Cumhuriyet'in haberine göre, “Bir zamanlar Atatürk’ü savunduğum için de hedef olmuştum. Ben Atatürk dönemi Diyaneti’ni istiyorum. Onun döneminde Diyanet, Maturidi çizgisindeydi. Ya şimdiki İlahiyatçılar? Bir kısmı Vehhabi, bir kısmı Ehli Sünnet dışı başka ekollerden. Bunları söylemeyelim mi?” şeklinde gelinen noktayı eleştirdi.

İsmailağa Cemaati’nin devlet içinde örgütlenmediğini, memuriyetten uzak durduğunu da söylerine ekleyen Cübbeli, “inanın artık tarikatları, cemaatleri savunamaz oldum. Liyakat yok, koltuklara oturmuşlar. Dernek diye, vakıf diye holdingleşmişler. Ben bedel ödedim, FETÖ de beni hedef aldı, hapse attı. Ya bunlar? Bugün beni hedef alan Yeni Şafakçılar o vakit FETÖ’nün izindeydi” dedi.

133620

Cübbeli Ahmet’in bahsettiği Mahmut Hoca olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu İsmailağa Cemaati’nin tarihi lideri olarak biliniyor. Ustaosmanoğlu’nun yaşadığı yaşlılığa bağlı ağır sağlık sorunları nedeniyle bugün Cemaat içinde çeşitli odaklar baş gösterdi. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Cemaat’in tanınan yüzlerinden biri. Ustaosmanoğlu’nun bacanağı Muhammed Keskin’in liderlik ettiği Marifet Grubu ise Cemaat içinde Cübbeli’ye karşı tavrıyla biliniyor. İsmailağa’dan uzaklaşarak kendi cemaatini kuran, Fatih Medreseleri adıyla bilinen Masum Bayraktar ise bir başka grubu temsil ediyor. Fatih Medreseleri, İsmailağa’daki ekiplerle şiddete varan çatışmalarıyla kamuoyunun gündemine gelmişti.

Cübbeli Ahmet’in “Ben Atatürk dönemi Diyanetini istiyorum” sözleri sosyal medyada da ilgi ile karşılandı.