Çok Bilinmiyor O Yüzden Alınmıyor! Devlet Aylık 239 TL Sosyal Yardım Veriyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen sosyal yardımlar son dönemlerde büyük ilgi görmeye başladı. Maddi durumu kötüleşen veya ihtiyacı olan vatandaşlar hangi sosyal yardımlardan faydalanabileceklerini araştırmaya başladılar. En çok faydalanılan sosyal yardım ise annelere verilen bez ve mama yardımı oldu. Buna göre annelere her ay 239 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemeler 24 ay yani 2 yıl devam ediyor. Toplamda ise 5736 TT tutuyor. Aile bütçesine katkı sunan bu yardımlar büyük yarar sağlıyor. Ayrıca sosyal yardımlar çok çeşitli sınıflandırmalara ayrılmış ve toplumun tamamına yayılmış durumda. İhtiyacı olan vatandaşları sosyal devlet anlayışı ile sahiplenen sosyal yardımlar ile maddi imkanı yetersiz olan hastalar için de bez yardımı yapılıyor. Tüm bunlardan faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bez ve mama yardımından kimler faydalanabilir? Bez ve mama yardımı nasıl alınır? Hasta bezi yardımı nasıl alınır?

Çok Bilinmiyor O Yüzden Alınmıyor! Devlet Aylık 239 TL Sosyal Yardım Veriyor!
12 Nisan 2020 - 16:08

Türkiye'de sosyal devlet anlayışı özellikle son dönemlerde daha çok önem kazanmaya başladı. Vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar memnuniyet yaratıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koordinasyonunda yapılan sosyal yardımlar toplumun çok geniş kesimlerine hitap etmeyi başarıyor.

Son günlerde en çok araştırılan sosyal yardımlardan birisi de annelere verilen mama ve bez yardımı oldu. Bu yardım genellikle doğum yardımı ile karıştırıldığı için pek bilinmiyor. Bilinmediği için yüzbinlerce vatandaş bu yardımı alabilecekken mahrum kalıyorlar. Oysa 2020 yılı için annelere her ay 239 TL ödeme yapılıyor. İki yıl boyunca her ay ödenen bez ve mama yardımı toplamda 5736 TL tutuyor. Bu paradan ihtiyacı olan aileleler ne yazık ki bilmedikleri için faydalanamıyor ve üzerine türlü sıkıntılar çekmek zorunda kalıyorlar.

BEZ VE MAMA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bu yardımdan faydalanmak isteyen ailelerin başvuruda bulunma zorunluluğu vardır. Resmen ve bizzat yapılan başvurular bez ve mama yardımı için kritiktir. Bu başvuruları çeşitli kurumlar almaktadırlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı bez ve mama yardımı başvurularını almaktadır.

HASTA BEZİ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hasta bezi yardımı vatandaşlara yapılan bir diğer sosyal yardımdır. Bu yardım nakit olarak yapılmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilir ve bu kuruma başvuru yapılır. Hasta olan ve maddi durumu yetersiz vatandaşlara 2 ayda 240 hasta bezi verilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEZ VE MAMA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Bez ve mama yardımı dünyaya yeni gözlerini açmış bebekler için ailelerine verilen yardımdır. Bu yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koordinasyonunda verilir. 2 yıl boyunca ailelere nakit yardımda bulunulur. Bu paralar anne adına bebek için PTT aracılığı ile ödenir.

Mama ve bez yardımı alacak ailede anne ve baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Anne ve baba eğer mavi kart sahibi ise mama ve bez yardımını almaları çok daha kolay olur. Bebek 5 yaşın altında olmalıdır. Daha yüksek yaştaki çocuklar için bu yardım geçerli değildir. Yardım başvurusunda bulunan ailelerin hane geliri hesaplanır. Kişi başı düşen hane geliri asgari ücretin üçte birinden az ise bu yardımdan faydalandırılırlar. Eğer fazla ise mama ve bez yardımı onlara yapılmaz. Anne babanın mal varlığı olmamalıdır. Eğer varsa sabit bir kira geliri olmamalıdır. Bu durumlarda da bez ve mama yardımı yapılmaz.

HASTA BEZİ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Bu yardım ihtiyacı olan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Nakit herhangi bir yardım yapılmaz. Hasta bezi direk olarak ihtiyacı olan vatandaşa verilir. 2 ayda 240 hasta bezi ihtiyaç sahibi hastalara verilir.

Hasta bezi yardımı alabilmek için hastalık durumunun uzman bir doktor tarafından onaylanarak belgelenmesi gerekir. Bu raporlarda devlet hastaneleri baz alınır. Hastalık verilen raporda açıkça yazılmalıdır. Ayrıca hastanın aylık kaç beze ihtiyacı olduğu net şekilde yazılmalıdır. 2 yaşından küçükler için bu yardımdan yararlanmak adına başvuruda bulunulmaz. Yaş sınırının üst sınırı bulunmamaktadır. Onaylanan reçeteler anlaşmalı eczanelere götürüldüğünde hasta bezleri teslim edilir. SGK tarafından dört hasta bezi çeşidi karşılanmaktadır. Bunlar; hasta alt bezleri, külotlu hasta alt bezi, Çocuk hasta alt bezi ve çocuk külotlu hasta alt bezidir. Hasta olan vatandaş sağlık durumu sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na gidemezse 444 38 33 numaralı telefon aracılığı ile de başvurusunu yapabilir.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum