Devlet, her yıl milyonlarca kişiye çeşitli kalemler altında karşılıksız ve geri ödemesiz para dağıtıyor. Özellikle sosyal güvencesi olan vatandaşların yani sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olarak çalışanların hakları her yıl ocak ayında zamlı olarak ödenmeye başlanıyor. 2022 yılının Ocak ayında da devlet tarafından sağlanan destek ödemelerine zaman yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan genelge ile 2022 yılı zamlı sosyal haklarımız duyuruldu. Eğer bu ödemelerden haberdar değilseniz ve benzer bir hakkınız bulunuyorsa vakit kaybetmeyin. 2022 yılı zamlı sosyal destek ödemeleri ve detaylar haberimizde...

cogu-kisi-bilmiyor-1-ocaktan-itibaren-hepsi-degisti-basvuru-yapin-zamli-para-alma-hakkini-kacir-1

İŞ GÖREMEZLİK RAPORU PARASI

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalıştığı sırada herhangi bir hastalık ya da iş kazası geçirenler SGK tarafından rapor parası alabiliyor. Bu ödemelere iş göremezlik ödeneği ya da istirahat parası da yenilebiliyor. Halk arasında ise rapor parası olarak geçiyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında rapor parası tutarları da güncellendi. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren en düşük günlük ödeme ayaklı tedavi ile 110 lira yatarak tedavide 83 lira olarak verilecek. BAĞ-KUR'lu olanlar da rapor parası alabiliyor. Rapor parası rapor süresinden 2 gün eksik olarak ödeniyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum yapan SGK’lı annelere ya da eşi çalışmayan SGK’lı babalara ödeniyor. Hem SSK hem de BAĞ-KUR'lu olanlar bu ödemelerden faydalanabiliyor. En az 120 gün prim ödenmiş olması emzirme ödeneği alabilmek için yeterli oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruya göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren emzirme ödeneği 232 liradan 316 liraya çıkarıldı.

cogu-kisi-bilmiyor-1-ocaktan-itibaren-hepsi-degisti-basvuru-yapin-zamli-para-alma-hakkini-kacir-3

DOĞUM İZNİ İÇİN ÖDEME

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan annelere aynı zamanda doğum izni de veriliyor. Doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplamda 112 gün izin verilen çalışan anneler çalışmadıkları sürenin parasını Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alabiliyor. Asgari ücretli olarak çalışanların en düşük aldığı ödeme 12.454 lira oldu. Anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına bu ödemeler yatırılabiliyor. Ödemenin hesabınıza geçip geçmediğini e-devlet üzerinden takip etmeniz mümkün. Aynı zamanda devlet çalışan ve çalışmayan tüm annelere İlk çocuk için 300 lira çocuk yardımı ödemesi yapıyor.

TEDAVİDE YOL GİDERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan sigortalının ya da bakmakla yükümlü olduğu hak sahiplerinin herhangi bir tedaviye ulaşmak için yol giderleri de devlet tarafından karşılanıyor. Organ nakli, organ nakli sonrası kontrol, Meslek Hastalıkları, kanser tedavisi ve acil durum gibi hallerde Yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekenler başvuru yapmaları halinde yol giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alabiliyor.

CENAZE VE ÖLÜM YARDIMI PARASI

Vefat eden kişilere devlet tarafından cenaze ve ölüm yardımı veriliyor. Ayrıca ölen kişinin ölüm gerçekleştiği sırada sigortalı olması gerekmiyor. Daha önceden 360 günlük sigorta primi ödenmiş olanlar başvuru yapmaları halinde devletten ölüm yardımı parası alabiliyor. Ancak cenaze ve ölüm yardımı ödemelerinde beş yıl süre sınırı var. Yani zaman aşımına uğramadan başvuru yapmak ve ödemelerden faydalanmak gerekiyor.

cogu-kisi-bilmiyor-1-ocaktan-itibaren-hepsi-degisti-basvuru-yapin-zamli-para-alma-hakkini-kacir-2

EVDE BAKIM PARASI

Engelli, yaşlı ve hasta kişilere Bakanlara devlet tarafından evde bakım maaşı bağlanıyor. Evde bakım maaşı alabilmek için sadece aile birey olmanız gerekmiyor. Akrabasına bakanlarda başvuru yapmaları durumunda evde bakım parası alabiliyor. 2022 yılında evde bakım maaşı ödemeleri 2345 lira olarak güncellendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yaparak evde bakım maaşı alabilirsiniz.

PRİM GÜN SAYISINI TAMAMLAYAMAYANLARA İADE      

Bildiğiniz üzere emekli olabilmek için bazı Şartları yerine getirmek gerekiyor. Yaşını dolduran ancak film günü sayısını tamamlayamayanlar SGK'dan ödedikleri primi toplu olarak iade alabiliyorlar. SGK toplu prim iadesi için dilekçe ile yazılı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapmak gerekiyor. Ancak başvuru yapabilmek için emeklilik yaşınızın gelmiş olması gerektiğini unutmayın.

EVLENEN YETİM KIZ ÇOCUKLARINA 15 BİN LİRA DESTEK

Ayrıca devlet tarafından yetim kalan kız çocuklarına bağlanan maaşın yanı sıra evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeneği veriliyor. SSK ve BAĞ-KUR’lu olmak fark etmiyor. Anne ya da babasının vefatı nedeniyle yetim kalan ve ailesinden dolayı yetim maaşı alan kız çocukları evlendiklerinde maaş alamıyor. Ancak kesilen maaşın iki yıllık tutarı kız çocuklarına çeyiz parası olarak ödeniyor. 2022 yılında yetim kız çocuklarına en düşük ödenecek çeyiz parası ise 15 bin TL oldu.