Koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama devam ederken, dünyada ilk kez Kosta Rika'da koronavirüse karşı çocukların aşılanması zorunlu kılındı.

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

2019 yılında Çin'de ortaya çıkan koronavirüs hastalığı ile mücadele sürerken, hastalık yayılmaya ve can almaya devam ediyor.

Kosta Rika aşıyı çocuklara zorunlu kıldı

Öte yandan hastalık ile mücadele kapsamında dünya genelinde aşılama çalışmalarıda hızla devam ederken, bugüne kadar aşı 12 yaş altına uygulanmıyordu. Ancak gelen son dakika bilgilerine göre dünyada ilk kez Kosta Rika'da koronavirüse karşı çocukların aşılanması zorunlu kılındı.

Kosta Rika yönetiminin, Mart 2022'den itibaren 12 yaş altındaki tüm çocukları aşılamaya başlamak üzere ABD’li ilaç devi Pfizer ile imzaladığı anlaşma kapsamında ülkeye önümüzdeki günlerde 3.5 milyon doz aşı teslim edilecek. Bu aşıların 1.5 milyonunun 5 ila 11 yaş grubu için ayrılacağı ifade edilirken, kalan dozların yaşlılara ve bağışıklığı düşük olanlara 3. doz olarak uygulanmak için kullanılacağı belirtildi.

Öte yandan, Kosta Rika’da salgının başından bu yana 562 bin 316 kişi korona virüse yakalanırken, 7 bin 134 kişi de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.