Dünya

Çipras Türkiye’yi tehdit etti! Yunan ordusu hazırda bekliyormuş

Türkiye’yi Meis adası açıklarındaki sondaj faaliyetine karşı uyaran Çipras ‘bunu aklından bile geçirmemesi gerektiğini’ söyleyerek Türkiye’yi tehdit etti.

Son zamanlarda başını krizlerden ve toplumsal olaylardan kurtaramayan Yunanistan’ın Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışmalarından rahatsız olduğunu ifade ederek, Atina’nın kara sahanlıklarında yapılacak herhangi bir sondaj faaliyetine karşı planı olduğunu ve bunları önleyeceklerini dile getirdi.

BEDELİ OLURMUŞ!

Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’da gerçekleşeni toplantıda Ankara’ya, Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyetlerinden dolayı açık ve sert bir mesaj verdiğini aktaran Çipras,  Ankara’yı daha önce uyardıklarını ve saldırgan hareketlerden vazgeçmemesi durumunda bunun ”bedeli” olacağını söylediklerini bildirdi.

YUNAN ORDUSU HAZIRDA BEKLİYORMUŞ!

Yaptığı açıklamalar sonrasında Çipras,  Türkiye ile Yunanistan arasından yaşanacak bir gerginlikte Yunan silahlı kuvvetlerinin Ege Denizi’nde hazırda beklediğini bildirdi.

Avrupa ve çeşitli ülkeler Akdeniz’de yaptıkları sondaj çalışmalarından rahatsız olmayan Yunanistan Türkiye’nin Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda rahatsızlık duyuyor. Yunanistan’a sondaj çalışmaları konusunda destek veren Kıbrıs Rum kesimi ise, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini iddia ederek ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı