Yeni tip koronavirüse karşı ilaç geliştirme çalışmaları başlatan Çin, geliştirdiği Kovid-19'a karşı tam etkili antikor ilacın klinik denemelerinde umut verici sonuçları alındığını bildirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının başlangıç yeri olarak kabul edilen Çin'de koronavirüsü tüm varyantlarına karşı etkili olabilecek ve tedavilerinde kullanılabilecek bir ilaç için çalışmalar başlatılmıştı. İlk klinik denemeleri başarıyla sonuçlanan ilacın ikinci klinik denemeleri başlatılırken yüksek antikor içeren ilaç için acil kullanım onayı başvurusu da yapıldı.

Çin'in yerel basınındaki China Daily gazetesinde yazan bir haberde başkent Pekin'de bulunan Genom Bilimi İleri Yenilik Merkezinin direktörü Sunnıy Şie'nin Kovid-19'un bu güne kadar ortaya çıkan tüm varyantlarına karşı tam etki gösteren bir antikor keşfettikleri açıklaması yer aldı.

Gözden kaçırmayın

Bakan Koca'dan 20 bin sözleşmeli personel için atama müjdesi! Bakan Koca'dan 20 bin sözleşmeli personel için atama müjdesi!

koronavirüs ilacı

"DXP-604" ismi verilen antikorun ilk klinik laboratuvar çalışmalarında virüsün tüm mutasyonlarına karşı bir etki gösterdiği görülürken bu antikorun kullanılarak yapılan ilacın Beijing Ditan Hastanesinde ikinci klinik denemelerine başlandığının belirtildiği haberde, ilacın bu güne dek 14 hasta üzerinde denendiği ve ilacın virüs semptomlarını yok etmede başarı gösterdiği kaydedildi.

Diğer taraftan hem Çin'de hem de ABD'de faaliyet gösteren Brii Bionsciences şirketinin, "BRII-96" ve "BRII-198" adını verdiği iki antikorun birleştirildiği Kovid-19 ilacının acil kullanımına onay vermesi için ABD İlaç ve Gıda İdaresi'ne başvurduğu öğrenildi.