Koronavirüs salgınının ilk çıktığı yer olarak kabul edilen Çin'de kırmızı alarm verildiği bildirildi. Delta varyantı taşıyan vakaların artış göstermesi nedeniyle başkent Pekin'e girişler yasaklandığı öğrenildi.

Çin'in ulusal sağlık komisyonunun elinde olan verilere göre, geçtiğimiz ayı ortalarından bu güne kadar yerel kaynaklı vaka sayısı 500’e yaklaştığı belirtildi. Diğer taraftan Heilongciang eyaleti yüksek riskli bölge ilan edilirken başkent Pekin'e tüm dışardan girişler yasaklandı.

Başkent Pekin'e girişler yasaklandı

Son 24 saat içerisindeki verilerin ele alınması sonrası ülkenin güneybatısında bulunan Çongçing şehri ve Siçuan eyaletinin başkenti Çıngdu, yerel kaynaklı virüs yayılmasının görüldüğü şehirler arasına katıldı. Heilongciang eyaletinde 35 kişide, Hıbey ile Gansu eyaletlerinde ise 14'er kişide görülen virüslerden, Pekin’de 9, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde ise 6 kişide tespit edildi. Ülkede ayrıca yurt dışı kaynaklı 16 vakanın daha tespit edildiği fakat virüsle bağlantılı bir can kaybının yaşanmadığı bildirildi.

BAŞKENT PEKİN’E TÜM DIŞARDAN GİRİŞLER YASAKLANDI!

Gözden kaçırmayın

Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor? Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor?

Son 24 saat içerisinde 9 kişide görülen virüs sonrasında başkent Pekin’de son salgındaki vaka sayısı 43’e yükseldi. Yetkililer Pekin’e dışarıdan seyahatleri yasaklarken bu bölgelere seyahat ermek isteyen yolcuların virüs test sonuçları negatif çıksa bile dönüş için uçak ve tren bileti alamadıkları bildirildi.

Pekin’in 260 kilometre kuzey bölgesinde bulunan Hıbey eyaletine bağlı Şiciacuang kentinde ise olağanüstü hal ilan edildi. Vakaların yüksek seyrettiği Hıcuang köyü de karantina altına alındı.