ABD'nin en ünlü gazetelerinden Washington Post, Çin yönetiminin Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından özel bir yazılımla veri topladığını ortaya çıkardı.

Çin yönetiminin özel bir yazılım aracılığıyla Facebook ve Twitter üzerinden Batı ülkelerinin askeri ve hükümet kurumlarından verileri aldığı söylenirken, Pekin yönetiminin Hong Kong, Tayvan ve Uygur Türklerine dair verileri ele geçirdiği yazıldı.

2020 yılının başından beri verileri incelediği öğrenilen Washington Post, teknoloji dünyasında buna “madencilik” denildiğini ve Çin devlet medyasının bu alanda 320.000 dolarlık bir yazılım satın aldığını, bu sayede yabancı gazetecilerle akademisyenleri takip ettiğini aktardı.

Sosyal Medya İstihbaratı SOCMINT Nedir? – Big Data

Gazeteye konuşan uzmanlar Çin yönetiminin bu yazılımlar aracılığıyla Çin karşıtı kişileri fişlediği ve “yeraltı örgütlerini” daha iyi anlamak için bu yöntemi seçtiğini söylerken, Çin karşıtlarının yanı sıra Twitter, Facebook ve YouTube üzerinden iş dünyasından, medya dünyasından ve siyaset dünyasından kilit konumdaki kişilerin verilerinin incelendiği de aktarıldı.

Twitter sözcüsü Katie Rosborough, Twitter’da bu tür bir veri akışı olmadığını söylerken Facebook ise konu ile ilgili suskun kaldı.