Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı vermesi sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın faaliyetleri ile en kısa süre içerisinde 'alım garantili üretim' sistemine geçiş yapılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı vermesi sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın faaliyetleri ile en kısa süre içerisinde 'alım garantili üretim' sistemine geçiş yapılması öngörülüyor. Hayata yeni geçirilecek söz konusu bu sistem açısından bakıldığında öncelikli olarak ürünler belirlenecek bu ürünleri çeşitli destek politikalarının uygulanmasına karar verilecek.

Önce koronavirüsü pandemisi ve daha sonrasında ise Rusya ile Ukrayna arasında meydana gelen savaşın etkisi ile Türkiye de dahil olmak üzere pek çok değişik ülkede özellikle de gıda piyasasında çok ciddi problemler meydana geldiği noktada meydana gelen bu problemler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye özel bir talimat vererek en kısa süre içerisinde atılacak çeşitli adımlar ile somut bir biçimde üretimin gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Alım Garantili Sistem

Gerçekleştirilen çeşitli planlamalar ışığında ülkemizde kısa vade içerisinde alım garantili üretim sistemine geçiş yapılmasına karar verildi. Söz konusu bu karar doğrultusunda Türkiye açısından gerekli olan ürünler ile alakalı bölgesel bir düzenleme çalışmasına gidilecek ve bu ürünlere ise devlet tarafından alım garantisi sağlanacak. Bu plan dahilinde üretimi gerçekleştirilen ürünlerin meydana gelmesine katkı sağlayan çiftçilere çeşitli yollardan destek politikalarının uygulanacağı belirtili.

cumhrubaskani112-1

Çiftçinin Korunması Hedefleniyor

Adalet ve Kalkınma Partisi kurmayları tarafından alınan son dakika gelişmeler doğrultusunda, yeni sistem ile beraber uygulamaya konulacak ürünlerle alakalı şu ifadelere yer verildi:

Gözden kaçırmayın

Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek! Son Dakika: 4425 numarasına mesaj atanlara 30.000 40.000 50.000 TL Ödeme Verilecek!

“Öncelikli olarak Türkiye'nin kendi iç yeterliliğini sağlaması gerekiyor. Yani Türkiye açısından bakıldığında Elzem olan çeşitli ürünler ile alakalı üretimin artırılması gerekir. Destek kalemlerinin tekrardan belirlenmesinin planlaması ile üreticinin korunması hedeflenmeli. “Denildi.