Çiftçilere Düşük Faiz Üzerinden 50 Bin TL Destek Kredisi Veriliyor! Üretimlerini sorunsuz şekilde yerine getirmek isteyen çiftçiler sık şekilde gübre, mazot ve hayvan yemi gibi farklı ihtiyaçlar duymaktadır. Çiftçilerin düzenli bir şekilde üretimlerini gerçekleştirebilmeleri bakımından düşük faizli kredi sunularak rahat bir nefes alması sağlanıyor.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ülkemizde düşük faizler üzerinden çiftçilere özel kredi imkanı sunmaktadır. Söz konusu krediler nasıl alınır? Tüm detaylar haberin devamında…

Sektörel Açıdan Düşük Faizli Kredi Miktarı Dağılımları

Geleneksel bitki üretimini gerçekleştiren çiftçilere yüzde yüz destekli 50 bin TL tutarına kadar kredi hakkı tanınmaktadır.

50 bin TL tutarının üzerinde olan krediler için ise en az yüzde 50 oranda bir destek sağlanmaktadır.

Tarımsal üretime katkı için kredi kullanımı ise 2.5 milyon TL’dir.

Geleneksel hayvan üretimini gerçekleştiren işletmelere ise 100 bin TL tutarında destekli kredi sağlanır.

Hayvancılıkta düşük faizli kredi kullanımı bakımından üst limit olarak 1.5 milyon TL belirlenmiştir.

ciftcilere-dusuk-faiz-uzerinden-50-bin-tl-destek-kredisi-veriliyor1

Öncelikli olarak yatırım sahasında faaliyetini devam ettirenlere yurt içinde doğmuş hayvan alımı gerçekleştiren vatandaşlara, kendi yeminin üretimini yapanlara, genç ve kadın çiftçilere, organik tarım ve mera yapanlara da ek indirimler uygulanmaktadır.

Düşün faizli tarımsal üretim kredisi, arıcılık, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, tarım makineleri alımı, büyükbaş hayvan besiciliği, fide üretimi, yem bitkisi üretimi, kanatlı sektör, damızlık düve yetiştiriciliği, süs bitkisi üretimi, meyve yetiştiriciliği, yurt içi sertifikalı tarım, geleneksel bitkisel üretim, geleneksel hayvansal üretim ve stratejik bitkisel üretim gibi sektörleri kapsamaktadır.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’de yaşam süren ve T.C. vatandaş olan, çiftçilik belgesi sahibi tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilmektedir. Uygun kredi notuna sahip olmanız halinde kullanıma onay kısa süre içinde verilmektedir. Kredi notunda uygunluk görülmeyen vatandaşlar ise reddedilmektedir.

Ziraat bankası tarafından tarımsal ve hayvansal üretim gerçekleştirmeyi hedefleyen tüm çiftçilere yönelik, traktör, mazot ve diğer tarım aletlerinin satın alınabilmesi adına kredi desteği sunmaktadır. Ziraat Tarım Sigortası ile de çiftçiler koruma altına alınmaktadır. Olası meydana gelebilecek, yangın, deprem ve sel gibi afetlerde ise kredi ödemelerinde erteleme gibi durumlar ön görülebilmektedir.