Çiftçiden küçük esnafa, Youtuber'dan meslek lisesi stajyerlerine kadar pek çok kişiyi ilgilendiren vergi kanunlarına ilişkin düzenlemeler, önümüzdeki hafta Meclis gündemine taşınıyor!

Gözden kaçırmayın

Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek Vakıfbank bankasından haber var! 7000 TL ödeme verilecek! Başvuru bayramdan sonra da devam edilecek

Küçük esnafa yönelik vergi muhafiyeti, çiftçilere verilen mazot desteğine vergi muhafiyeti, vergi mükellefi Youtuber'ların defter tutma zorunluluğunun ortadan kaldırılması ve iş veren üzerindeki meslek lisesi stajyeri prim yükünün kaldırılması gibi pek çok alanda düzenlemelere gidiliyor. Binlerce insanı ilgilendiren vergi kanunlarına ilişkin düzenleme önümüzdeki hafta Meclis gündemine taşınıyor.

Açıklamayı AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu yaptı. AK Partili vekil, önümüzdeki hafta Meclis gündeminde vergi kanunlarına ilişkin düzenlemenin geleceğini aktardı.  Akbaşoğlu, söz konusu düzenlemenin vatandaşı, esnafı, çiftçiyi çok yakından ilgilendireceğini de vurguladı. 

Meclis'te yasama yılının açılmasıyla birlikte gündemde vergi kanunlarına ilişkin düzenleme olacak. 55 maddelik bir paketten oluşuyr. Son hazırlıkları tamamlananan paket Meclis Başkanlığı'na da sunulacak.

Peki vergi paketi içerisinde neler var? 

  • Pakette küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti olacak. Cirosu 240 bin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak.
  • Paketin içinde tarıma ve çiftçilere yönelik bir düzenleme de olacak. Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf tutulacak.
  • İnternetten üzerinden para kazananlar özellikle Youtuber'lar için de düzenleme getiriliyor. Bu kişiler yayınladıkları videolardan reklam alarak pazra kazanıyorlardı. Vergi mükellefi haline geliyorlardı. Defter tutma zorunluluğu bulunuyordu. Defter tutma zorunluluğu da üzerlerinden kalkmış oluyor.
  • Meslek lisesi stajyerleri primlerine ilişkin işveren üzerindeki yük kaldırılacak.
  • Geçici vergi beyannamelerine ilişkin düzenleme de söz konusu. Geçici vergi beyannameleri3 ayda bir, yılda 4 kez veriliyordu. Bunun düzeni değişecek. 4 kez değil 3 kez verilecek. Süreleri de 1'er ay uzatılmış olacak.