Çift Maaş Almak İsteyenler Dikkat! Kimler Birden Fazla Emekli Maaşı Alabilir?

Türkiye'de bazı vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden birden fazla maaş alabiliyorlar. Kimler çift maaş alabilirler. Çift emekli maaşı almak için ne yapmak gerekir? SGK'dan çift maaş almanın şartları nelerdir? Hem anne ve babadan hem de eşten emekli maaşı alınır mı? Çift maaş alımında SSK ve BAĞKUR ayrımı var mı? İşte SGK'dan çift maaş almanın tüm ayrıntıları...

Çift Maaş Almak İsteyenler Dikkat! Kimler Birden Fazla Emekli Maaşı Alabilir?
10 Ekim 2020 - 10:06

Türkiye'de geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar gelirlerini arttırabilmek için çeşitli yollarla kendilerine sağlanan imkanları araştırıyorlar. Bunlardan birisi de SGK'dan çift maaş almak oldu. Son dönemlerde bu yönde bilgi edinmek isteyen çok sayıda vatandaş var. Peki gerçekten de SGK'dan çift maaş alınır mı? İki emekli maaşı birden alabilmek için ne yapmak gerekir?KİMLER ÇİFT AYLIK ALABİLİR?Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş vatandaşların vefat etmeleri durumunda bu kişilerin bekar kızları memuriyet dışında bir işte çalışıyorlar olmalarına bakılmaksızın anne ve babalarından yetim aylığı alabiliyorlar. Ancak BAĞKUR emeklisi vatandaşlara uygulanan kural bu konuda çok farklı. Sigortalı bir işte çalışan veya çalışarak emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar BAĞKUR emeklisi anne ve babalarından yetim aylığı alamıyorlar. Anne ve babası ayrı ayrı BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklisi olan çocuklar eğer sigortalı bir işte çalışmıyor ve kendi çalışmaları sonucunda da emekli aylığı almıyorlarsa hem annelerinden hem de babalarından yetim aylığını aynı anda alabilirler.

DUL VE YETİM AYLIĞI NE ZAMAN KESİLİR?

SGK mevzuatına göre kendisine anne ve babasından dolayı yetim aylığı bağlanan vatandaşların maaşları kız çocuklarında evlendikleri zaman kesilir. Bu vatandaşlar ileride boşandıklarında veya eşlerini kaybettiklerinde bu maaşları yeniden bağlatabilirler. Ayrıca eşini kaybeden erkekler ve kadınlar hem kendi çalışmalarından kaynaklanan emekli aylığını hem de eşlerinden dul aylığı alabilirler. Bu aylıklar ise evlendikleri zaman kesilecektir.
İKİ YETİM AYLIĞI BİRDEN NASIL ALINIR?

Anne ve babanın 4A veya 4B'li olması durumunda yetim aylığı almaya hak kazananlar yüksek yetim aylığının tamemını diğerinin ise yarısını alabilirler. Anne ve babanın birisinin 4A'lı diğerinin ise 4B'li olması durumunda ise çocuklar her iki yetim aylığını da kesinti olmadan almaya hak kazanırlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum