CHP'den Temel İhtiyaç Desteği Kredisi İçin Soru Önergesi! Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bu Soruları Cevaplayacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için TBMM'de soru önergesi verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın cevaplaması için verilen soru önergesinde CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun imzası bulunuyor. Tanrıkulu, “Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunda 10.000 TL talep eden vatandaşlara 3.000 TL kredi tahsis edildiği doğru mudur?” sorusunu cevaplandırması için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yöneltti.

CHP'den Temel İhtiyaç Desteği Kredisi İçin Soru Önergesi! Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bu Soruları Cevaplayacak
19 Nisan 2020 - 15:15

 

Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından vatandaşlara verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi tartışmaları devam ediyor. Vatandaşlara belirtilen tutarlarda kredi tahsisi yapılmaması TBMM'de soru önergesi haline geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bu konuda TBMM Başkanlığı'na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın cevaplandırması için soru önergesi verdi.

Milletvekili Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesinde, “Koronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında kamu bankalarınca açıklanan destek paketlerine 10.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunda bulunan vatandaşların çoğunlukla 3.000 TL tutarında onay verildiği doğru mudur?” sorusuna yer verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu soru önergesinin devamında vatandaşlara verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi'nin 3.000 TL'ye düşürülmesinin gerekçesi de Bakan Albayrak'a soru olarak yöneltildi. Ayrıca bu kredilerin hangi kriterlerle tahsis edildiği sorusu da önergede yer aldı.

TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergesinde, “Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için kaç vatandaş başvuruda bulunmuştur? Vatandaşlar 10.000 TL kredi kullandırılacağı açıklamalarına güvenerek ellerindeki paralar ile borçlarını kapattıkları ve bekledikleri kredinin kullandırılmayarak mağdur edilmesi konusunda açıklama yapılacak mı ve bu mağduriyet giderilecek mi?” ifadeleri de yer aldı.

Milyonlarca vatandaş şimdi bu sorulara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın vereceği cevabı bekliyor. Bakan Berat Albayrak'ın soru önergesine cevap vermesi konusunda kanuni olarak bir süre hakkı bulunuyor. Bakan Albayrak'ın bu sürenin ne kadarını kullanacağı konusunda ise şimdilik bilgi verilmedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum