Küresel çapta yaşanan koronavirüs pandemisi sebebiyle geçtiğimiz sene cezaevlerinde yapılan açık görüşler yasaklanmıştı.

Başlayan normalleşme ile birlikte, cezaevlerinde açık görüşler bilim kurulununda onayı ile yarından itibaren tekrardan yapılmaya başlanacak.

HES kodu sorgulaması

Buna göre, HES kodunda riskli görünenler görüşe alınmayacak, görüşmeler sırasında maske takılması ve hijyen koşullarına uyulması zorunlu olacak.Yoğunluğun önlenmesi için ziyaretlerde randevu sistemi uygulanacak, görüş süresi 30 dakika ile sınırlandırılacak.

Aşısızlarda PCR testi istenecek

Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için önerilen aşılama şemasını tamamlamış olması, son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olması veya son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucuna sahip olması istenecek.

İzolasyon ve karantina sürecinde olan hükümlü ve tutukluların bu süre boyunca açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek. Bulaşmayı önlemek için ziyaret saatleri her bir koğuşta kalan hükümlü ve tutuklular için ayrı ayrı belirlenecek.