Yakamoz S-245 dizisine dair akıl almaz eleştirileri ile dikkatleri üzerine çeken emekli amiral Cem Gürdeniz kimdir? Cem Gürdeniz nereli? Cem Gürdeniz kaç yaşında? Cem Gürdeniz şu an nerede çalışıyor? Cem Gürdeniz nerede yaşıyor?

Netflix'in başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ'un yer aldığı Yakamoz S-245 dizisine beklenen eleştirler geldi.

Dizi için öncelikle tabi ki Ahmet Hakan beklenen nefret yazısızını kustu. Ancak en beklenmedik eleştiri emekli amiralden geldi.

Emekli amiral Cem Gürdeniz dizi hakkında ilgnç eleştiriler yazdı. Cem Gürdeniz'in özellikle "Devletimizden izin alındı mı?" sözleri tartışma yarattı.

Peki Cem Gürdeniz kimdir? Cem Gürdeniz nereli? Cem Gürdeniz kaç yaşında? Cem Gürdeniz'in darbedeki yeri nedir?

Cem Gürdeniz Kimdir?

24 Mart 1958 İstanbul doğumludur. Mavi Vatan'ın isim babası olarak bilinir.

FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı gerçekleştirmiş olduğu Balyoz davasında yargılanmıştır. Cem Gürdeniz bu davadan 18 yıl ceza almıştır.

2014 yılından sonra yapılan yeni yargılamada, sahte delillerle kendisine iftira atıldığı anlaşılınca beraat etmiştir.

Cem Gürdeniz Sarıyer Pertevniyal İlkokulu sonrası ortaokulda yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olmuştur. 1972 yılında Deniz Lisesi’ne girdi. Deniz Harp Okulu Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi.

1983-1985 yıllarında ABD Naval Postgraduate School’da “İnsan Gücü, Personel ve Eğitim” alanında yüksek lisans eğitimi yaptı.

1987 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptı.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

1987-1989 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamladdıktan sonra Deniz Kurmay Yüzbaşı olarak TCG Gayret Harekât Subayı oldu.

1991 yılında NATO SHAPE Karargâhı’nda dış göreve seçildi. 

Brüksel ULB’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yaptı.

199'te TCG Gaziantep firkateynini ABD’den transfer etmek üzere Norfolk, ABD’de görevlendirildi. Ancak uluslararası sıkıntılardan dolayı 1996 yılında Türkiye'ye döndü ve Donanma Komutanlığı Harekât Başkanlığı’nda görev yaptı.

1997 yılında Charleston'da bulunan TCG Gaziantep’i İkinci Komutan olarak Türkiye’ye transfer etti 1998 yılında geminin komutanı oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği’ne atandı.

2002 yılında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Antlaşmalar Şube Müdürlüğü’ü, 2003 yılında Harp Filosu III. Muhrip Filotillası Komodorluğu görevlerini yaptı.

2004 yılında Tuğamiralliğe terfi etti.

2008 yılında Tümamiralliğe terfi etti ve Mayın Filosu Komutanlığı’na getirildi.

2009-2011 yılları arasında yeniden Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığına geldi. 

Deniz Kuvvetleri Dergisi’nde 22 makale yayımladı ve pek çok kitap çıkardı.