Merkez Bankası’nın önce dünyada alınan kararlara ters olarak faiz indirme kararında ısrarcı davranarak atmış olduğu kısa süredeki beş müdahale sonrası kısa sürede doların 18 TL’lere çıkmasını sağlayan sonrasında ise alınan ani bir kararla bir gece yapılan bir açıklama sonrası ani bir kur gerilemesi yaşadığımız günlerde çarpıcı açıklamalar yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den gelmişti.

Kurların ani gerilemesi sonrası akşamı katıldığı A Haber'de 20 Aralık gecesindeki dolar satışı için "O gece binlerce bireysel satıcı devreye girdi ve adeta birbirleriyle yarıştılar" açıklamasında bulunmuş ve büyük bir gafla "Çarpılan küçük yatırımcı oldu" demişti.

nureddin-nebati-kimdir-nureddin-nebati-nereli-nureddin-nebati-ne-is-yapiyor-hangi-gorevde-h1637907296-e82df4-1

Bakan Nebati dün akşam ise A Haber’de ekonomi gündemine dair konuşmuş ve 20 Aralık tarihinde dolarda yaşanan düşüş ile finansal istikrarın sağlandığını söyleyerek "Bu yılki cari açık 12 milyar dolar. Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye cari fazlaya doğru gidiyor demek. Önümüzdeki yıl cari fazlaya doğru gidiyoruz. Turizm gelirlerimiz patlama yaptı. Önümüzdeki yıl hedeflerin ötesine geçeceğiz. Türkiye koptu gidiyor." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebatinin kayda geçen açıklaması ise 20 Aralık gecesindeki dolar satışlarına yönelik iddialar için “20 Aralık’ta kamu bankaları devreye girmedi. O gece binlerce bireysel satıcı devreye girdi ve adeta birbirleriyle yarıştılar. O gece dövizini bozdurmak için adeta insanlar yarışa girdi” sözleri olmuştu.

Adsız-24

İlginç olan ve sorgulanan kısım ise bu sözlerini kendisinin yalanlar şekilde olan “Çarpılan küçük yatırımcı oldu” sözleri olmuştu.

Nebati aldıkları tartışmalı kararı savunurken tam olarak "15 liradan, 16 liradan, 17 liradan dolar alanlar büyük finansörler değil. Büyük finansörler, bu işin bir şekilde döneceğini bilir. Ama çarpılan kim oldu? Küçük yatırımcılar. Şimdi kara kara düşünüyorlar” demişti.

Ani şekilde sisteme alınan Kur Garantili TL Mevduat Sistemi için dava açılmışken, ünlü ekonomist Mustafa Sönmez’den de ilginç ve çarpıcı bir cevap geldi.

nureddin-nebati-2

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin bu açıklamalarına sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımla cevap veren Mustafa Sönmez de yargı yolunu işaret etti.

Sözmez sosyal medyada yankı uyandıran paylaşımında “Düne kadar, “Küçük yatırımcı çakıldı”diyen Nebati konuştukça batıyor. O gece kamu bankaları devrede yokmuş! Gerçek kişiler satışa geçip $’ı 18 den 11 e indirmişler! Bunu yalanlayan o kadar çok TCMB ve BDDK verisi var ki. Ama bırakın bu laflar arşivde dursun. Yargıda lazım olacak.” İfadelerini kullandı.